Článek
● Esej historika Jana Rychlíka o mýtu Bílé hory; proč je nesprávné vnímat stavovské zřízení jako jakousi „raně novověkou demokracii“, jak se interpretace bitvy i následné staroměstské exekuce měnila v průběhu staletí a jak mohl vypadat vývoj společnosti, kdyby na Bílé hoře zvítězila vojska českých stavů?
● Rozhovor spisovatelky Kateřiny Tučkové s architektem a urbanistou Gabrielem Kurtisem o ohrožené brněnské Mosilaně, posledním továrním areálu, jenž připomíná minulost „moravského Manchesteru“; proč industriální památky čelí nezájmu vlastníků, úřadů i veřejnosti, co prozrazují o našem vztahu k minulosti a čím můžou obohatit současnou městskou krajinu?
● Sloupek Apoleny Rychlíkové o papeži Františkovi, odvážném a nenápadném radikálovi, který se snaží měnit církev důrazem na křesťanské hodnoty, jako jsou láska či starost o bližní; čím se František tolik liší od obránců „konzervativních hodnot“ mezi českými katolíky?
● Text Karla Veselého o kyberpunkové trilogii amerického spisovatele sci-fi Williama Gibsona; jak vypadá opojný kyberprostor ovládaný umělou inteligencí, který Gibson ve svém románu stvořil už v polovině 80. let, a jak si s ním poradili tuzemští překladatelé?
● Krátké glosy o dvou nových knihách; jsou to Plamen Leonarda Cohena a Básně a povídky Jana Zábrany