Článek
• rozhovor s religionistou Pavlem Horákem nad jeho knihou Návrat starých bohů, mapující vývoj moderního pohanství a přinášející také vhled do křesťanského přemýšlení o náboženství, jinakosti a vlastních kořenech napříč staletími; proč se může za půl století pohanství stát novým mainstreamem?
• „dušičkový“ text Aleše Palána o dvojici filmů z festivalu Ji.hlava ohledávajících různé přístupy k umírání – jsou to snímky Smrt Dicka Johnsona a Navěky s tebou; jak nám ve vyrovnání se s odchodem našich blízkých může pomoci humor či umělá inteligence?
• ohlédnutí Pavla Klusáka na nedávno zesnulého hudebníka Vojtěcha Havla; v čem spočívá „magie zvuku“ dua Irena & Vojtěch Havlovi, které bylo známější v zahraničí než u nás, jaký byl sociopolitický rozměr jejich hudby a v čem byla jejich touha hrát vlastně touhou po svobodě?
• recenzi Zdenka Pavelky na knihu právního filosofa a ústavního soudce Jiřího Přibáně Sázka na svobodu; jak se ve sbírce esejů, které v průběhu let vycházely převážně v Salonu, projevuje autorovo svobodné, konformity prosté uvažovaní – a jaká východiska Přibáň nachází mimo jiné pro intelektuály působící v dnešním „pološerém postpravdivém světě“?
• sloupek Petra Turečka o evoluci, mileniálech a Harrym Potterovi; proč se dnes často stresujeme, že když něco v životě nestihneme brzy, nestihneme to vůbec – a jak to souvisí s pravidly učení v našem mozku, která se tisíce let vyvíjela v prostředí, jež se ani náhodou nepodobalo současné multimediální éře?
• krátké glosy o dvou knihách; jsou to „kaleidoskop příběhů z proudu života a víru dějin“ Taková láska od Pavla Kohouta a román Mattea Melchiorra Vévoda