Článek
• rozhovor s německým politologem Ulrichem Brandem; co to znamená „imperiální způsob života“, jímž Západ vytěžuje země globálního Jihu, ale i střední a východní Evropy, proč nás nespasí ekologická modernizace, tedy představa hospodářského růstu, který je v souladu s přírodou – a jak by měl vypadat celosvětový obrat k solidaritě?
• povídku Petra Stančíka Katafalk nesmrtelnosti, metafyzickou, podvratně humornou detektivku o vraždě malíře, jež se prostřednictvím malířova obrazu jako fraktál šíří celým jsoucnem – jak Stančíkův komisař Durman vyřeší záhadu, v níž má snad prsty samotný Bůh?
• recenzi Martina Šrajera na nový film Tancuj Matyldo, jehož tvůrci Nataša a Petr Slavíkovi zobrazují život s Alzheimerovou chorobou; proč se jejich snaha zastavila v půli cesty, když věnovali větší prostor vnitřnímu světu syna pacientky než pacientce samotné – a proč bývá v českých filmech nemocná postava obvykle více pasivním objektem než lidskou bytostí?
• sloupek Apoleny Rychlíkové o knize slovenské spisovatelky Nicol Hochholczerové Tenhle pokoj se nedá sníst, próze pojednávající o nerovném vztahu středoškolačky a učitele; jak Hochholczerová ve svém razantním a brutálním psaní odhaluje, že k vytvoření toxického vztahu stačí jakákoli nerovnost, kterou ten, kdo je v pozici moci, začne zneužívat?
• krátké glosy o nových knihách; jsou to román polské nobelistky Olgy Tokarczukové Empusion, sbírka povídek Kateřiny Rudčenkové Tchyně nemá jazyk, román Petry Dvořákové Pláňata, román Markéty Hejkalové Století na vlnách a výbor básnických překladů Jiřího Žáčka Převtělování