Článek
• Ondřej Soukup píše o nejpopulárnějším ruském spisovateli Borisi Akuninovi, kterého Kreml nedávno zařadil na seznam extremistů a teroristů; čím si autor oblíbených detektivních románů vysloužil hněv úřadů, jak jeho literární svět zrcadlí rozpoložení ruské společnosti a proč novopečený „terorista“ Akunin neztrácí víru v lepší Rusko?
• Markéta Pilátová popisuje vztah Henryho Kissingera k Latinské Americe; proč by se někdejší šéf americké diplomacie mohl stát hrdinou magickorealistického románu, proč pomáhal tyranům chránícím nacisty, kteří vyvraždili jeho rodinu – a proč v Kissingerově jihoamerickém působení můžeme hledat i jeden z důvodů současného příklonu části Latinské Ameriky k Rusku?
• Martin Šrajer se ohlíží za českou filmovou produkcí loňského roku; proč to byl dobrý filmový rok, jakých nejvýraznějších úspěchů dosáhli tvůrci animovaných, hraných i dokumentárních snímků, proč tuzemské kinematografii nejvíc chybí dobří dramaturgové – a proč by i rozvoji českého filmu pomohlo neuzavírat se v bublinách?
• Apolena Rychlíková píše o vlivu chudoby na duševní zdraví; co nám o míře stresu a úzkostí v nízkopříjmových domácnostech říkají data dlouhodobého výzkumu PAQ Research Život k nezaplacení a proč individualizace společenských problémů pouze prohlubuje pocity selhání?
• krátké glosy o dvou knihách; osobitém bedekru Jaroslava Rudiše Návod k použití železnice a textové féerii J. A. Pitínského Bratři Biglinové na dvojskifu