Článek
• rozhovor s legendární fotografkou Libuší Jarcovjákovou; proč ji vždycky zajímalo fotit ty, kteří vybočují, jak se jí dařilo zpodobňovat životy Romů, Vietnamců či homosexuálů, jak se v její tvorbě projevily roky strávené v „temném a studeném“ západním Berlíně – a kde v naší současné každodennosti můžeme stále nacházet exotiku?
• rozhovor s kanadským expertem na technologie Parisem Marxem, hostem Inspiračního fóra na právě probíhajícím festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava; co je v sázce, pokud nebudeme dostatečně kritičtí k novým technologiím, proč technologický průmysl potřebuje kolem sebe vytvářet humbuk, jaká je role tohoto průmyslu v rámci klimatické krize a proč je nutné technologie regulovat?
• recenzi Martina Šrajera na nový film Martina Scorseseho Zabijáci rozkvetlého měsíce; jak slavný americký režisér zpracoval temnou kapitolu z dějin Spojených států, systematické vyvražďování Osedžů bílými kolonizátory kvůli ropě, jak se do příběhu promítla Scorseseho fascinace osedžskou kulturou a proč je „srdcem a duší“ filmu indiánská žena?
• sloupek Táni Zabloudilové o genderových tématech v současné české kinematografii; jak si s tématem intersexuality a nebinárních lidí poradily tuzemské snímky Úsvit a #annaismissing a proč je pro řadu filmových kritiků i diváků těžké tuto „novou perspektivu na staré věci“ přijmout?
• text Matěje Metelce o knize francouzského historika Jacquese de Saint Victora Neviditelná moc věnované „politickým dějinám“ jihoitalské mafie; v čem jsou tyto zločinecké organizace příkladem „průmyslu násilí“, jak jejich vznik souvisí se zrodem demokracie a kapitalismu a jak se mafiím daří dnes v éře kořistnické logiky neoliberalismu?
• krátké glosy Jakuba Šofara o dvou nově vydaných knihách – souboru povídek Simony Bohaté Zbabělí hrdinové a knižním rozhovoru s Eugènem Ionescem Mezi životem a snem