Článek
• titulní text o filmu Amerikánka; proč tento velkolepý životní projekt Viktora Tauše není srovnatelný s ničím, co u nás v posledních dekádách bylo natočeno, a jak Amerikánka promlouvá též o zcela reálných problémech české společnosti – a umožňuje nám představit si lepší svět?
• recenzi knihy Davida Klimeše Od Listopadu po Novu, pojednávající o proměnách tuzemského mediálního prostředí na počátku 90. let; jak autor pracuje s kontinuitou a diskontinuitou ve vztahu k minulému režimu a jak ohledává dobové hranice svobody na příkladu erotiky a pornografie či na šíření xenofobních a rasistických názorů?
• analýzu sociologa Víta Horáka o tom, jak Piráti zápasí o své charisma; proč celosvětově v politice roste význam přitažlivých osobností na úkor idejí a politických programů, v čem se to podobá hudebním hitparádám a co nám o naší společnosti říkají „případové studie Zeman, Trump a Bartoš“?
• recenzi Hany Ulmanové na detektivní román Vyhnanci od „australské královny zločinu“ Jane Harperové; proč se z knihy zdá, jako by rozlehlá australská krajina poskytovala ideální živnou půdu domácímu násilí, šikaně a alkoholismu, a jak se nejen v pátrání po pachateli zločinu projevu nespolehlivost lidské paměti?
• sloupek Pavly Horákové o moravsko-rakouském pomezí jako mementu; proč je hranice mezi jižní Moravou a Dolními Rakousy pořád zjevná v krajině i v lidech, proč přimykání se k národní identitě coby odpověď na životní nejistoty vede ke zkáze a proč tolik dnešních politiků i voličů považuje národovectví za legitimní politický program?
• krátké glosy o dvou knihách; románu Luboše Palaty Elbe: Velká řeka a publikaci Daniela J. Levitina Mozek a hudba