Článek
• Esej sociologa Jana Spousty analyzující výzkum agentury STEM 35 let demokracie; jaké jsou slabiny i silné stránky současné podoby české demokracie a proč hrozí, že pětatřicet let od listopadové revoluce sice budeme mít demokratické zřízení, ale nebudeme mít národ, který by tuto „společenskou smlouvu“ bránil.
• Rozhovor s Davidem Stecherem, germanistou a ředitelem jubilujícího Pražského literárního domu autorů německého jazyka; jak v Evropě narůstá otevřený i skrytý antisemitismus a v čem spočívá jedinečnost středoevropského soužití Čechů, Němců a Židů.
• Recenzi Jiřího Kotena na poslední román zesnulé spisovatelky Daniely Hodrové Co přichází aneb Cesta na kouzelný vrch; v čem je autorčino loučení s literaturou i se životem velkolepým završením celého jejího díla – koncem, k němuž se promyšleně směřovalo od začátku.
• Sloupek Pavly Horákové o listopadové revoluci coby životním milníku autorčiny generace, tématu, v němž se prolíná veřejné se soukromým, až niterným; proč doba „před“ zůstává vztažnou soustavou, vůči které se jako společnost vymezujeme a stále se s ní srovnáváme.
• Krátké glosy o dvou překladových knihách; jsou to Japonská mysl, sborník esejí o kultuře „země vycházejícího slunce“ a románová trilogie Jóna Kalmana Stefánssona Ráj a peklo / Smutek andělů / Lidské srdce.