Článek
• Esej Davida Klimeše o podfinancovanosti českého školství. Proč, ačkoli náš vzdělávací systém nepatří v Evropě k nejhorším, je přesto neuvěřitelné, kolik jsme toho za tři dekády porevolučního vývoje dokázali promarnit – a proč se aktuální nedostatek míst na středních školách ve větších městech i frustrace učitelů a ředitelů škol můžou stát „revolučním momentem“?
• Text o sebevraždách od etnoložky Aleny Lochmannové a soudního lékaře Miroslava Šafra, autorů rozsáhlé knižní studie Ti, kteří se rozhodli: „Jaká sebevražda vlastně je? Zrůdná? Sobecká? Je projevem odvahy a svobodné vůle? Nebo je to ještě jinak?“
• Komentář historika umění Pavla Kaliny k aktuální kauze (ne)přesouvání Myslbekovy sochy Ukřižovaný na pražské AVU. V čem spočívá síla a lidskost tvorby Josefa Václava Myslbeka a co oficiální zdůvodnění přesunu sochy vypovídá o vedení AVU i o proměnách našeho vztahu k umění?
• Recenzi amerikanistky Hany Ulmanové na román Petera Maye Zimní hrob. Jak se populárnímu britskému autorovi krimi thrillerů podařilo zvládnout žánr „cli-fi“, tedy klimatickou fikci, která vypráví o budoucnosti hodně blízké a děsivě pravděpodobné?
• Sloupek Terezy Šimůnkové o knihovnách, které se mění v „safe space“. Proč jde „inženýrování vzájemnosti“ ruku v ruce s ubýváním literatury a proč podle autorky „fyzický i metaforický safe space krásně fúzují v masivní protiatomový kryt, kde je teploučko, ale smrádek“?
• Pozvánku na veletrh Svět knihy, který proběhne příští týden a kde budete moci navštívit i dvě debaty Salonu: v pátek 24. května besedu s Alicí Koubovou a Davidem Klimešem o „společnosti nedůvěry“ a v sobotu 25. května s Terezou Matějčkovou a Janem Zrzavým o „antropocénu, věku člověka“