Článek
Pandora 18/2009
Kulturně-literární revue Pandora je tentokrát v růžové a celá zamilovaná, představuje severočeské a saské autory (např. Milan Děžinský, Radek Fridrich) nebo „životopis“ poezie Violy Fischerové. A také hledá, kde býval hambinec U Rajských, o kterém píše Bohumil Hrabal. Navíc začíná dvěma předmluvami (pro čtenářky a pro čtenáře), v chlopni má zasunuté origami a část vydání (bibliofilské) je zabalena v samodržících punčochách z Elite Varnsdorf. Číslo vyšlo v rámci projektu LAST – LUST – LÁSKA (Pandora, saský časopis Signum a spisovatelé a výtvarníci z obou regionů).
Prostor 83
Stigmata normalizace v nás je téma 83. čísla revue Prostor. Vůbec nepočítejte s tím, že najdete v textech nějakou legraci. Je to spíš, jako když si nešťastně upnete prst do svěráku. Rakouská říše v nás ale stále a neotřesitelně trvá (Stanislav Komárek) je jeho jedna čelist, Kdy konečně dospějeme k vlastní dospělosti – a ke skutečným vůdcům? (Jiří Jirásek) ta druhá. A jako rána kladivem působí, když se začtete do článku Skutečné poznání a pochopení minulosti není v současné politické atmosféře ve společnosti možné (Petr Sak). Au, to bolí…
Hermann Hesse
Hermann Hesse O létání
Hermann Hesse O létání Přeložil Vladimír Tomeš.
Argo
Pokud jde o mechaniku, buď jak buď jsem se přece jen něčemu přiučil, umím rozebrat šicí stroj, natáhnout kabel, obrábět železo, vyrábět šrouby, řezat pilou, rozeznám ocel, železo, mosaz, měď, cín, zinek, antimon atd., dovedu sestavit jednoduchý zvonek, pít mošt, jíst suchý chleba, komandovat učně, spadnout ze žebříku, roztrhat si kalhoty a co ještě k mechanice náleží, píše v květnu 1895 Hermann Hesse svému spolužákovi. Není divu, že jeho spisovatelstvím povznesené smysly technika o pár let později uchvátila ještě víc, když ho dokázala vyzvednout ze země k oblakům. Jeho postřehy z těchto dobrodružství v nejrůznějších formách naleznete v souboru O létání.
Jozef Banáš
Jozef Banáš Zóna nadšení
Jozef Banáš Zóna nadšení Přeložila Jarmila Valentová.
Knižní klub
Slovenský politik a stále hlavně spisovatel se po veselých příbězích, které posbíral během svého působení v parlamentu či na cestách po předvolebních agitacích a které pojmenoval Idioti v politike (idioti jsou tu ti, kteří do politiky jdou bez postranních úmyslů; Banáš se k nim řadí), vrací k románu. Jeho, jak sám říká, velmi autobiografická kniha Zóna nadšení je zároveň životní odyseou vlastní rodiny a potažmo celého tzv. východního bloku během let 1968–2008. Ovšem potřeboval jsem tam dostat kromě politických a osobních částí i pořádnou lovestory. Je smutné, že tu jsem si musel vymyslet, prohlásil s nadsázkou při křtu slovenské knihy roku 2008 Banáš.