Článek
Developeři neprodávají nemovitosti. Obchodují se sny o budoucnosti. A když si kupujete budoucnost, nemůže se odehrávat „za silnicí u čističky“. Potřebujete ji „Na Slunné pasece“.
Zásady developerského názvosloví jsou jednoduché. Pokud stavíte nebo rekonstruujete na super místě, stačí adresa. Dejme tomu „Karmelitská 10“ by byl v Praze projekt jako víno.
Ve všech ostatních případech musíte povolat poezii. Snadným způsobem, jak svému projektu zajistit název, je podívat se do mapy okolí a najít pomístní jméno, co pěkně zní. Mělo by obsahovat slova jako „sluneční“, „na radosti“, „krásná“ a podobně. Jméno kopce, potoka, louky nebo lesa si pak přisvojíte a projekt je vyřešený. „Zátiší U Zámeckého parku“ nebo „Bytový dům Zlatý potok“ okouzlí každého, i kdyby výsledek stál mezi tratí a dálnicí. Machři v oboru si příslušné pomístní jméno sami vymyslí a zavezené skládce naproti novostavbě budou díky nim už navždy všichni říkat „Vonný vrch“.
Sloupek Štefana Švece: Ty máku!
Vedle hájků a údolíček musí mít developer především široký rejstřík bombastických názvů pro barák. „Rezidence“ je dnes už zlatý oborový standard. Můžete tak nazvat cokoli včetně garáží předělaných na garsonky. Bylo-li garáží hodně, nastupuje „Areál“, „Resort“, případně „Park“. Naopak komornější špeluňka s vyměněnými okny bude „Villa“ a cokoli mezi se dá pojmenovat „Viladům“.
Tím se paleta samozřejmě nevyčerpává. Cihlový pavlačový čtverec ani neví, jak se z něj stal „Palác“, batikovanější zájemce chytíte na „Ekobyty“ a cokoli na kopci nazvete „Terasy“.
Když inspirace dojde, prostě zalistujete ve slovníku a přeložíte slovo „dům“ do osvědčeného jazyka. „Maison Ořechovka“ nebo „Casa Žabovřesky“ působí vznosně. Jen to nepřehnat s exotikou. „Rumah Vršovice“ (Malajsie) ani „Uy Královo Pole“ (Uzbekistán) by nemusely fungovat.
Tím se dostáváme k poslední zásadní ingredienci developerského názvosloví: k angličtině. Jak se shodnou všichni od normalizačních rockerů po dvanáctileté youtubery, anglicky zní všechno líp. Zásadní množina českých developerských produktů se tedy opírá o to, že „Bubeneč Gardens“ jsou víc než „Zahrádky v Bubenči“ a „Carolina Corner“ je lepší adresa než „Na rohu v Karlíně“. A pokud se už opravdu utrhnete ze řetězu, dostanete se ze stejné čtvrti až k oceánu v projektu „Rohan City – Riviéra Karlín“. „Riviéra“ a „River“ zní koneckonců podobně, a kdo by nechtěl vidět Středozemní moře, když čumí na Vltavu.
Developerské projekty dělají svými názvy ze světa lepší místo. Navrhuji proto všechny staré stavby ve městech strhnout a nechat developery stavět. Jsem přesvědčen, že i kdybychom se jednou společně ocitli v řiti, tak coby obyvatelé „Údolí pohodlí“, nebo vlastně „Comfort Valley – Deep Living Point“, se tam budeme cítit mnohem líp.