Článek
Krásný svět sociální sítě LinkedIn jsem objevil náhodou a už z něj nevylezu. Síť profesionálů v libovolném kancelářském oboru je místo plné úspěchu, motivace a středního managementu. Život je v něm mnohem lesklejší než v šedivé, třírozměrné městské krajině. Na LinkedInu je každý přinejmenším specialista, obvykle ale spíš Executive, Co-founder nebo Head of něco, co zní jako název bistra na Letné. Nikdo tu není nezaměstnaný, spousta lidí je zato otevřená novým příležitostem.
Na LinkedInu se nevedou kulturní války, protože zde nikdo nemá pohlaví ani rasu. Místo penisu objevíte Doporučení, místo vaginy Dosažené cíle. Není důvod, proč by tu kohokoli mělo zajímat rabování v USA nebo mizení disidentů v Číně. Vždyť se odehrává konference o digitální transformaci leadershipu!
Elita LinkedInu se pozná podle toho, že pohrdá anglickými názvy pozic a pojmenovává se co nejprostěji česky. Majitel miliardového kedlubnového impéria si napíše ke jménu „zelinář“, šéfka skupiny mezinárodních škol „máma a učitelka“. Ten, kdo se prodávat nemusí, prodává to, že se neprodává.
Králičí nory sociálních sítí. Rozhovor s kybernetikem a filosofem Janem Romportlem
Nejradši mám na LinkedInu soukromé zprávy. Síť, která v základu slouží jako přehlídka životopisů na steroidech, trpí nedostatkem komunikace mezi uživateli. Kdykoli se přihlásíte, abyste sdíleli nudný článek z oboru v naději, že si ho někdo všimne a nabídne vám lepší job, vytasí LinkedIn pár možností, komu napsat. A rovnou ty zprávy předepíše, abyste s nimi neměli práci. „Pogratulujte uživateli Bohumír k pracovnímu výročí: Gratuluji, Bohumír!“
Nikdy neprošvihnu příležitost tyhle zprávy poslat. Okouzluje mě zoufalství, v němž se Bohumír ocitne, až si dvěstěkrát přečte „Gratuluji, Bohumír!“ a dojde mu, že nikomu nestojí ani za to, aby na konec připsal „e“.
Tak jako v Teletubbies neexistuje smrt a v Marku Ebenovi hřích, na LinkedInu nenajdete neúspěch. Dokonce ani ironii ne. Svět, kde každý dělá svou práci rád, dobře a se skvělými výsledky, vás pohltí. Promění vás v optimistickou bytost, nabuzenou změnit sebe sama a připravenou ke koučinku, mentoringu i spankingu. Není důvod odolávat.