Článek
„Utnutá báseň / v mé duši vyvolala / zdání moudrosti.“
Český haikista/haikal/haikatel nepotřebuje znát staletí tradice jako jeho kolega v Japonsku. Nemusí pracovat s ustálenými symbolickými výrazy, sezonními slovy, která evokují roční období, ani s rafinovanou zvukomalbou. Stačí mu umět počítat slabiky, což se (v lepších případech) naučil v první třídě základky. S touto pokročilou dovedností pak může střílet haiku rychlostí třicet básní za hodinu.
„Psací nálada / rozezní klávesnici / jako kulomet.“
Nechci tím říct, že každý český haikař je hochštapler. Mnohé poctivé pokusy o zachycení okamžiku se jistě objevily i u nás. Problém je, že se dají špatně odlišit od kýčovitého haikumlýnku lidí, co tvrdí, jak je psát ve třech řádcích složité, protože si přitom musíte šlehnout satori.
„Čtu si tisící / popis prožité chvíle / zase o ničem.“
Česká haiku bývají natolik prázdná, že pro umělou inteligenci není žádný problém je solit v kvalitě nerozpoznatelné od těch lidských. Mnohdy je i lepší. Na zadání „Napiš haiku o podzimu v kanclu“ vyprodukuje ChatGPT verše typu „Listy za oknem / klávesnice šepotá / už je tu říjen“ nebo „Lampa na stole / z venku jde chlad podzimu / teplo v e-mailech“.
Keep smajlík. Sloupek Štefana Švece
Soudím, že české haiku by mělo mít náročnější ambici než dodržet slabičné schéma 5-7-5. Nemáme-li povinná sezonní slova, měli bychom tím spíš okouzlit čtenáře zvukomalbou, která využije možnosti češtiny a podtrhne obsah básně. Může jít o rýmy, aliterace, o opakování vhodných hlásek nebo slabik či o jakékoliv jiné figury.
Pravda, ledacos z toho zvládne umělá inteligence taky. Na zadání „Vytvoř haiku o těžkých strojích, které jedou po silnici, a využij při tom co nejčastěji hlásku R“ zvládne dodat verše jako „Rachot traktoru / ruší jen ranní ptáky / řetězy zvoní“ nebo „Rovná cesta vpřed / motor burácí skrz rez / karoserie“.
Rýmy AI zatím neumí, ale je to jen otázka času.
Možná se básnická práce brzy promění. Místo psaní bude vypadat jako vymýšlení originálního zadání pro psací automat. Ať už ale bude kdokoli skládat pět-sedm-pětky sám nebo se strojem, měl by mít náročnější cíle i měřítka, než jaká na česká haiku uplatňujeme dnes.
„Otvírám stránky / s povedenými haiku / srdce mi plesá.“