Článek
Podle dřívějších informací Rusové odvezli z Chersonu a jeho okolí kolem 15 tisíc exponátů. Nechybějí mezi nimi ani vzácné ikony ze 17. století. Poškodili také budovy muzeí a galerií, odkud často zmizela sanitární technika.
K největšímu rabování mělo podle ukrajinské strany dojít na přelomu října a listopadu a počátkem listopadu, kdy už Rusové tušili, že město a jeho okolí neudrží.
Vzácné památky tak byly velmi často nakládány na nákladní automobily, které měly mířit na okupovaný Krym. Ruská strana přesuny vzácných děl, artefaktů vysvětlovala tím, že je musí chránit před možným poškozením.
Kde jsou Potěmkinovy ostatky?
Muzeum umění Oleksije Šovkuněnka bylo takto ozbrojenci v doprovodu ruských civilistů kompletně vyrabováno za čtyři dny. Podle informací jeho původního vedení přišlo o zhruba deset tisíc exponátů, včetně těch nejvzácnějších ze 17. až 19. století.
Ukrajinské úřady uvedly, že z Chersonu zmizelo také několik cenných soch, které stály v tamních ulicích. Postrádají se také ostatky Grigorije Potěmkina (1739–1791, pozn. red.), které Rusové vyňali z krypty v katedrále svaté Kateřiny. Legendární kníže, přítel a milenec Kateřiny Veliké měl podle nich spočinout kdesi na ruské straně, za Dněprem, v bezpečí.