Článek
Mezi „zahraničními agenty“ nově figurují členky skupiny Pussy Riot Naděžda Tolokonnikovová a Veronika Nikulšinová či novináři americké rozhlasové stanice vysílající v ruštině Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL), která byla za „zahraničního agenta“ označena již dříve.
Spisovatel, satirik a ochránce lidských práv Šenderovič je známým kritikem prezidenta Vladimira Putina, v roce 2014 podepsal otevřený dopis s žádostí o ukončení ruské agrese na Ukrajině. Galerista Gelman, proslulý provokativními projekty, byl sesazen z funkce ředitele muzea současného umění v Permu kvůli skandálu okolo výstavy utahující si ze zimní olympiády v Soči 2014.
„Podle získaných informací výše uvedené osoby systematicky provádějí distribuci materiálů pro neurčitý okruh osob, přičemž dostávají finanční prostředky ze zahraničí,“ citoval TASS z prohlášení ministerstva.
Přísná kontrola úřadů
Nálepkou „zahraniční agent“, která je v Rusku od sovětských dob vnímána značně hanlivě, ruské úřady označují nevládní organizace, nezávislá média a jednotlivce dostávající podle názoru úřadů finanční podporu ze zahraničí a vyvíjející politickou činnost. Takto označené spolky, média a jedinci jsou vystaveni mnohem přísnější úřední kontrole a také musí každé sdělení doprovázet upozorněním, že plní roli „zahraničního agenta“.
Podle kritiků jde ve skutečnosti o další tažení proti oponentům režimu a o umlčení kritických hlasů v zemi. Někteří pozorovatelé ale také upozornili, že „zahraničních agentů“ je v Rusku už tolik, že je až neslušné nebýt zařazen do této společnosti.