Článek
Podle pramenů byli koně Rudé armády ustájeni skutečně v přízemí, tedy v reprezentativních prostorách vily. „Vzhledem k probíhající rekonstrukci jsme natáčeli jen ve sklepních prostorách a také na zahradě,“ řekla Právu šéfdramaturgyně Centra hudební a divadelní tvorby ČT v Brně Marie Kučerová. Právě v sobotu začal režisér Rudolf Chudoba natáčet hrané scény, pozval si členy jezdeckého klubu z Němčiček na Brněnsku, oblékli se do uniforem Rudé armády.
„Naši koníčci se jmenují Amor a Prim – vysloužilý policejní kůň a vysloužilý závodník. Jsou moc hodní,“ říká s ohlávkou v ruce Soňa Holečková. Její kolega se snaží mluvit rusky, představuje se jako Ivan Ivanovič Ivanov, hned se sápe na redakční fotoaparát, aby ho jako ruský voják zabavil. „Nemyslete si, v pětačtyřicátém zakazovali ruští velitelé vojákům rabovat. Stříleli je také za násilnosti,“ říká Holečková. Nicméně podle historických pramenů vojáci toto nařízení vždy nerespektovali.
Film s pracovním názvem Vila Tugendhat by se měl dostat na obrazovky v polovině příštího roku, vzniká ve spolupráci s Muzeem města Brna, financuje ČT. V plánu je natáčení s německými vojáky, dokument rovněž zachytí ve zkratce průběh celé rekonstrukce.
Do obnoveného interiéru budou pozváni dědicové a potomci rodiny Tugendhat, aby před kamerou vzpomínali na dobu, kdy původní majitelé opouštěli Brno před nacisty. Vilu z roku 1930 vytvořil jako jedinečné dílo německý architekt Ludwig Mies van der Rohe pro manžele Grete a Fritze Tugendhatovy. Patří k základním dílům světové moderní architektury – funkcionalismu.