Článek
Během probíhajícího turné poskytli Mick Jagger a Keith Richards rozhovor pro Los Angeles Times, v němž se mimo jiné řešilo i to, proč už kapela nezařazuje do playlistu píseň Brown Sugar, která je jejich druhou nejhranější.
V dnešní době prosazování politické korektnosti však píseň, ve které se hovoří o „otrokářské lodi míří k bavlníkovým plantážím“ a „otrokáři, kterého můžeš slyšet, jak o půlnoci bičuje ženy“, může vzbudit kritiku, přestože pouze popisuje otrokářství a seuxální násilí, jehož oběťmi otroci často byli. A rozhodně je nepropaguje.
Nutno dodat, že šlo o dobrovolné rozhodnutí samotné kapely, kterou nikdo z rasismu či schvalování znásilnění neobvinil.
„Já nevím. Snažím se přijít na to, v čem je vlastně problém. Nerozumí snad, že ten song je o hrůzách otroctví? Ale snaží se ji prostě pohřbít. Momentálně se nechci dostat do žádných konfliktů se všemi těmihle sr...,“ uvedl se smíchem Richards s odkazem na boje o to, co rasismus je a co rasismus není. „Ale doufám, že tu krásku budeme za čas moct vzkřísit v její původní slávě,“ dodal k písni.
Profesor pustil studentům Othella s Olivierem, byl obviněn z rasismu
Killing An Arab |
---|
S podobným problémem se potýkala například britská kapela The Cure s jednou ze svých nejstarších písní Killing An Arab z roku 1979. Její text vychází z konkrétní scény z románu existencialisty Alberta Camuse Cizinec (L'Étranger) a nemá nic společného s nenávistí vůči Arabům. Vysvětlování však bylo marné, kritika se zejména po roce 2000 stupňovala. Zpěvák Robert Smith proto pro píseň vystřídal několik alternativních názvů, například Kissing An Arab, Killing Another nebo Killing an Ahab. Při posledním turné mu už ale došla trpělivost a vrátil se k původnímu textu. |
Mick Jagger byl k otázce nezařazení písně o dost rezervovanější. „Brown Sugar hrajeme každý večer od roku 1970, takže někdy si prostě řekneš: 'Tuhle prostě pro teď vyřadíme a uvidíme, jak to půjde',“ uvedl s tím, že sestavit playlist pro koncerty na stadionech je opravdu těžká věc. Ani on nevyloučil, že se Brown Sugar v budoucnu vrátí.
Rolling Stones vytáhli z šuplíku přes 40 let starou nahrávku
Jagger sám má k písni dost vlažný vztah. V rozhovoru z roku 1995 uvedl, že něco takového by už nenapsal. Píseň složili Richards s Jaggerem v roce 1969 a původně se jmenovala Black Pussy. Pod jménem Brown Sugar pak vyšla v roce 1971. Singl se stal číslem jedna v americké hitparádě, v té britské skončil na druhém místě.