Článek
Příběh o to silnější a důvěryhodnější, že sama Alice Horáčková, spisovatelka a novinářka, z daného prostředí po svých předcích pochází a její vyprávění se v mnoha ohledech dotýká přímo a skutečně její rodiny.
Audioknižní podoba vznikla v režii Natálie Deákové jako vícehlasá četba v podání Jana Holíka, Magdalény Borové a Filipa Kaňkovského. Jakkoli nepatří k často obsazovaným a frekventovaným interpretům zvukových knížek, byla volba všech tří herců velmi šťastná a výsledek je více než zdařilý.
Středobodem celého dění je krkonošské Benecko, rodiště Bohumila Hanče, který se osobně i v příběhu z počátku mihne. Podstatná je ovšem rodina Hollmannových, konkrétně tři synové. Prchlivý a proněmecky nakloněný Vincek, vypočítavý Hanz a klidný Emil, poučený posléze zkušenostmi československých legií v Rusku.
Příběh je zalidněn charakterově výraznými figurami ze Sudet, mezi nimiž narůstající česko-německé napětí vykopává mnohdy nepřekonatelné a absurdní příkopy. Kromě literárních postav a postav z autorčiny minulosti se v příběhu objevují i historické.
Děj se počíná odehrávat ještě za rakouské monarchie, prochází přes první světovou válku, první a pomnichovskou republiku, přes druhou válku až po její konec a následné vysídlení. Tragické dějinné události, které rozdělují nejen obce, ale i rodiny a jejich příslušníky, jsou tu panoramatem, na kterém se odehrávají milostné vztahy, nevěry, projevy závisti, záště, nenávisti.
Každodenní soukromá lidská dramata jsou tu úzce propojena s nešťastným dramatem sudetských a v širším slova smyslu evropských dějin. A právě to, že jsou prezentována obyčejnými lidskými osudy běžných lidí, jim dodává na obrovské autenticitě a zásadní měrou pomáhá posluchači této audioknihy vžít se do nich a snad jim do jisté míry i porozumět. Právě tady je možná největší síla této veskrze velmi vydařené audioknihy.
Mimořádně působivý román o česko-německých Krkonoších
V hlavní a přitom ve vedlejší úloze
Může se vám hodit na Zboží.cz: Rozpůlený dům: Příběh sudetské rodiny - Alice Horáčková