Článek
Lila je andělsky krásnou ženou s duší ďábla, souběhem, jemuž neodolá řada zástupců opačného pohlaví. V jejím stínu se nachází chvílemi nepříčetná sestra Marie, která je naprostým protikladem. Celý život se potýká s menším přídělem atraktivity a průbojnosti, zato disponuje svědomím a studem.
Do této grinovské souvztažnosti archetypálních postav je proti své vůli zapleten hlavní hrdina Robert, který s nimi sdílí hotel v přímořském letovisku. Vyhořelý ve středním věku, usilovně toužící po oproštění se od soukromých problémů nechtěně poznává zvláštní a nejednoznačnou povahu sesterského vztahu, pramenící ze staré křivdy. Jde o jakousi Jessie a Morgianu aktualizovanou pro jedenadvacáté století.
Vedle současnosti odehrávající se na dovolené pojednává spisovatel z poslední třetiny rovněž o minulosti protagonisty, kdysi zmítaného něhou k milence a soucitem k pracně vybudované rodině. Robertův příběh, který je z celku zdaleka nejvěrohodnější, v sobě schraňuje motivy Kunderových přednormalizačních próz, vykreslujících trapnost až absurdnost milostných známostí.
Ve spojených nádobách však Uhlíř nastoluje také pokus o politický thriller narážející na soudobý klientelismus a zmocňování se médií politiky, u čehož zřejmě vychází ze své dlouholeté publicistické praxe. Na skromné české poměry se však tato velkolepá, takřka hollywoodská ambice jeví nemístně.
Zůstat u líčení zajímavého sourozeneckého pouta a neexistence monogamie by knize slušelo mnohem více.
Martin Uhlíř: Sestry |
---|
Paseka, 336 stran, 349 Kč |
Hodnocení 60 %