Článek
Určité kouzlo Pražských orgií tkví v pohledu cizince na pražské normalizační bizarno. Nebohý americký spisovatel Zuckerman (Jonas Chernick) je sice inteligent, ale nikdy tu nebyl a ničemu nerozumí. Běžnému občanovi komunistické diktatury, který už dávno ohnul hřbet, musí připadat legračně naivní a idealistický. Chce získat rukopis zesnulého židovského spisovatele, ale místo toho v Praze získá bizarní zážitky.
Zuckerman (alter ego Philipa Rotha) se díky svému průvodci, režisérovi, který skončil v kotelně (Pavel Kříž), dostane na večírky disidentů, kde neustále fízlují tajní. Potká výstřední spisovatelku Olgu (Ksenija Rappoportová), která vlastní onen tajemný rukopis a vyznačuje se zejména tím, že neustále hovoří o svém pohlaví.
Zuckermanovi je její vulgárnost až nepříjemná, ale rukopis chce. Moc jí nevěří, neví, kdo Olga ve skutečnosti je. Stejně tak netuší, kdo je student, který chtěl o jeho knihách psát práci, a šel ho až do hotelu varovat, že má zmizet z Československa. Naivní dobrák, nebo rafinovaný agent StB?
Mnohé dialogy mají ironický nádech a duchaplné hlášky o politice a umění pobaví. Hlavní postava je sympaticky plachá, inteligentní a má silné morální zásady, což působí úsměvně uprostřed zvrácené země plné lží. Totéž se nedá říct o Olze, která je hysterická a otravná – nejen svými neustálými řečmi o sexu (navzdory řečem ovšem k ničemu nedochází). Rappoportová je snad v jiných filmech dobrou herečkou, ale tato postava je nesnesitelná. Olga nemá hloubku, nudí. Zejména závěru dvouhodinového filmu by prostřih prospěl.
Snímku škodí doslovnost, polopatické vysvětlování všeho možného a také hrdinovy literární vnitřní monology skřípají, narušují filmové vyprávění. Přesto je trpká komedie o západním intelektuálovi, dvojitých agentech a příslušnících VB, kteří závidí disentu sex, občas zábavná.
Celkové hodnocení: 55 %
Může se vám hodit na Zboží.cz: