Článek
Kriminální příběhy napsané v letech 1999 až 2004 se k nám dostávají se zpožděním. May už ale dokázal o svém vypravěčském umění přesvědčit českého čtenáře svou Trilogií z ostrova Lewis, která vznikala v letech 2011 až 2013.
A podobně jako osudy penzionovaného policisty Fina Macleoda, který se vrátil na rodný ostrov ve Vnějších Hebridách, vypovídaly nejen o vyšetřování vraždy, i příběhy americké soudní lékařky Margarety Campbellové a pekingského kriminalisty Li Jena jsou víc než dobrou detektivkou.
May v nich umně proplétá tři témata. Osobní drama odbornice na forenzní patologii z Ústavu soudního lékařství v Chicagu, utíkající před nezdařeným manželstvím na stáž na Lidovou univerzitu státní bezpečnosti do Pekingu, střet dvou kultur i historických zkušeností – americké a čínské – a vyšetřování domnělého sebeupálení muže v parku v centru města.
Autor o vzniku čínské série prohlásil: „Chtěl jsem napsat román o genetickém inženýrství, jenž se bude odehrávat v Číně. Ukázalo se, že nejlepší bude odvyprávět příběh prostřednictvím vraždy.“
První díl své série opatřil řadou působivých postav. Dech beroucí pátrání vede až ke korupci na nejvyšších místech a nese s sebou také protiklady americké otevřenosti a ztráty čínského „mien-c“, jak je pojmenovávána ztráta tváře před druhými ve společnosti vycházející z taoismu.
Je to víc než literární potěšení. Je to výlet do neznáma, které si oblíbíme a budeme se těšit na pokračování. Zvlášť když úvodní příběh tak úplně nekončí, nýbrž láká ke sledování dalších částí. Dodejme, že ctitelé Maye se po pokračování čínské série mohou v létě 2016 těšit na jeho nejnovější román Runaway.
Celkové hodnocení 90 %
Peter May: Pán ohně
Host, přeložil Filip Drlík, 440 stran, 329 Kč, e-kniha 189 Kč