Článek
V červnu 1998, tehdy v plné síle, se se ctí ujala role předskupiny britských Black Sabbath na putovním festivalu Ozzfest, jenž se zastavil v pražském Edenu. To už měla na kontě své nejúspěšnější desky Vulgar Display Of Power (1992) a Far Beyond Driven (1994), pověst pořádně drsné čtveřice se slušným komerčním úspěchem a byla obecně respektovaná.
V roce 2003 se nicméně kvůli napětí ve vztazích muzikanti rozešli a bratři Abbottové – kytarista říkající si Dimebag Darrell a bubeník s uměleckým jménem Vinnie Paul – si založili podobně znějící skupinu Damageplan.
Dne 8. prosince 2004 však na koncertě ve městě Columbus v Ohiu vstoupil na pódium pětadvacetiletý fanoušek Nathan Gale a osmatřicetiletého Dimebaga Darrella zastřelil. O život připravil i další tři lidi, on sám byl poté zabit policistou. Důvodem jeho činu bylo pokročilé stadium schizofrenie, nicméně jeho přátelé uvedli, že byl zklamaný z rozpadu Pantery a soudil, že mu kradla jeho písně.
Bubeník Vinnie Paul comeback bez svého bratra odmítal, navíc neměl přátelský vztah se zpěvákem Philem Anselmem. V červnu 2018 však ve svých čtyřiapadesáti letech podlehl nemoci srdce a již v následujícím roce se o návratu skupiny přestalo spekulovat, ale stal se součástí plánu.
Dimebaga Darrella nahradil kytarista Zakk Wylde, jenž proslul nejenom jako sólista a se svou skupinou Black Label Society, ale i jako člen doprovodné party Ozzyho Osbourna, a Vinnieho Paula zase Charlie Benante, člen thrashových Antrax. Turné začalo loni a letos probíhá v Evropě.
V solidně zaplněné pražské O2 areně nabídla Pantera hned devět písniček ze svých výše uvedených nejúspěšnějších alb. Po letech se prezentovala jako ikona devadesátých let, a byť sound jejího koncertu byl přirozeně vyztužený moderními technologiemi, což v důsledku vedlo k dostatečné hlasitosti i čitelnosti, základ tvořil zvuk z devadesátých let. Syrový, nekompromisní, burácející, navozující vzpomínky.
Wylde je kytarista s velkým stylovým přehledem, což předvedl i ve službách Pantery. Je rád slyšet a dopřává si to i u ní. V základu se však podřizoval tomu, aby byla i po letech celá kapela uvěřitelná, koneckonců zvuk kytary je pro ni nosný. Benante činil de facto totéž a svou hrou pomáhal jinak zvukově zatěžkané skupině dosíci interpretační lehkosti.
Večer s Panterou byl vzpomínkou na časy, kdy agresivní hudba ovlivňovala rockový mainstream a kapely typu Pantery bodovaly v prodejních žebříčcích. Zpěvák Phil Anselmo sice v melodických linkách tak neexceloval, ale ve svém drzém metalovém projevu byl pořád dostatečně přesvědčivý.
Baskytarista Rex Brown, spolu s Anselmem muž z nejslavnější éry kapely, pak především působil dojmem, že mu celý ten návrat dělá dobře a bude-li se někdy hlasovat o tom, co s kapelou dál, zvedne ruku pro pokračování.
Součástí hodinu a čtyřicet minut trvajícího setu byla i vzpomínková videa na oba zesnulé bratry, několik ohňových efektů, dobrý světelný doprovod a publikum, které se ponořilo do vzpomínek a v O2 areně s gustem vytvořilo atmosféru veskrze devadesátkovou.
V roli předskupiny vystoupili Elegant Weapons. V jejich sestavě jsou kytarista Richie Faulkner, jenž hrál v Judas Priest, či zpěvák Ronnie Romero, který byl u Lords of Black či Rainbow. Jejich set ve stylu hard and heavy byl jistý, leč co do nápaditosti spíše průměrný.
Pantera |
---|
O2 arena, Praha, 12. června |
Hodnocení: 80 % |
Phil Anselmo přijede s Ilegály a zahraje písně od Pantery
Dva členové Pantery mají Damageplan
Může se vám hodit na Zboží.cz: Reinventing Steel - Pantera [LP], History Of Hostility - Pantera [LP], Cowboys From Hell - Pantera [3CD]