Hlavní obsah

RECENZE: O tmavomodrém světě Jaroslava Ježka

2:24
2:24

Poslechněte si tento článek

V krátkém čase po sobě měly v Praze premiéru dvě inscenace o skladateli, jemuž bylo, stejně jako Mozartovi, na světě vyměřeno jen pětatřicet let. Jaroslav Ježek se podle lékařů narodil smrti navzdory a po celý život ho stíhaly vážné zdravotní problémy. Přesto žil naplno a chtěl pro sebe i pro lidi krásu. A sám ji svou hudbou štědře rozdával.

Foto: Patrik Borecký

V Městských divadlech pražských ztvárňuje Jaroslava Ježka působivě Radek Melša.

Článek

Inscenace Ježek Městských divadel pražských zachycuje především léta jeho americké emigrace.

Po zákazu hry Hlavou proti Mihuli a odebráním licence Osvobozenému divadlu odjíždějí Ježek, Voskovec a Werich na poslední chvíli za oceán. Sice do bezpečí, ale se ztrátou všech dosud vydobytých hodnot a bez možnosti práce i uměleckého uplatnění.

Inscenace režiséra Michala Dočekala formou revue s živým orchestrem je rozkročena mezi snahou sdělit fakta a touhou diváky pobavit. Scénář Simony Petrů sleduje až příliš mnoho témat: rozdílnost v pojetí humoru Voskovce (Aleš Bílík) a Wericha (Tomáš Havlínek), jejich touhu dobýt Ameriku, americkou nechuť vstoupit do války v postavě letce Lindbergha (Tomáš Pavelka), holocaust na osudu Karla Ančerla (Hanuš Bor) a další.

Foto: Oskar Stolín

Ondřej Kolín hraje skladatele v inscenaci Tmavomodrý Ježek.

Celek se tak rozpadá do množství více či méně vtipných klipů postrádajících jednoticí svorník. Herci v čele s Radkem Melšou v titulní roli podávají dobré výkony, ale Ježkův příběh se v této poněkud urputně zábavné mozaice téměř vytrácí.

Simona Petrů: Ježek
Režie: Michal Dočekal, scéna: Jakub Peruth, kostýmy: Zuzana Bambušek Krejzková. Premiéra 7. prosince v Divadle ABC, Praha, psáno z reprízy 14. prosince.
Hodnocení: 70 %

Tmavomodrý Ježek ProART Company se naopak na osud skladatele plně koncentruje. Na stísněné ploše podkroví Werichovy vily rozehrává Martin Dvořák tanečně komorní revui, ale pohyb je tu plně podřízen tématu a nápaditá choreografie emotivně doslovuje situace.

Ondřej Kolín Ježka nehraje, ale je jeho vtělením, divák s ním v intimním kontaktu sdílí všechny bolesti Ježkova dychtivě žitého času.

Má dar bezprostřední komunikace, navíc se výborně zapojuje i do náročných tanečních kreací. Martin Dvořák s Danielou Hanelovou se zase herecky uměřeně prezentují v řadě postav z Ježkova života. Během hodiny tak inscenace umožní hluboký ponor do Ježkovy osobnosti i hudby. A to i té vážné, o níž se mnoho neví.

Martin Dvořák: Tvamomodrý Ježek
Režie a choreografie: Martin Dvořák, scéna: Ultraphone, kostýmy: Vintage. Premiéra 9. prosince ve vile Löw Beer, Brno, pražská premiéra 16. prosince ve Werichově vile, Praha
Hodnocení: 90 %

RECENZE: O lidské důstojnosti a porozumění

Divadlo
Související témata:

Výběr článků

Načítám