Článek
Hannah se urputně drží tradičního pojetí této významné literární postavy, což milovníci poirotovské poetiky jistě kvitují s povděkem. Na druhé straně to občas působí příliš šablonovitě a uměle. Nicméně duch nesmrtelného detektiva zůstal zachován. Geniální mozek, cit pro analýzu, distingované chování s občasnými jemně arogantními výpady vůči nedůvtipnému společníkovi či podezřelým.
Nechybí ani závěrečné setkání všech postav, kdy Poirot postupně odhaluje všechna tajemství. Stejně tak zůstává autorka věrná typické atmosféře a slovům „Vrah je s námi v místnosti“.
Největším úskalím díla je ale zápletka příběhu. Ta je od počátku natolik zmatená, že je důvěra v uspokojivé a logické vyřešení po celou dobu výrazně narušena. A závěr toto tušení bohužel potvrdí. Zjištění, kdo je pachatel, je sice možná překvapivé, nicméně jeho motiv je naprosto absurdní stejně jako jeho chování. A nesmyslně se v knize chovají i další postavy.
Diskutabilní je také Poirotův postup při vyšetřování. Jedinečný talent Agathy Christie pro nepředvídatelnost děje je nahrazen pouhým nedostatkem informací. Detektiv na své poměry příliš často opouští místo činu a zjišťuje si další důkazy mimo dějovou linku. Čtenář zůstává stranou víc, než je třeba, a prakticky tak nemá prostor pro vlastní spekulace a tipy na vraha.
Sophie Hannah: Vraždy na Ledňáčkově vrchu |
---|
Kalibr, překlad: Veronika Volhejnová, 288 stran, 299 Kč |
Hodnocení 55 %
Může se vám hodit na Zboží.cz: