Hlavní obsah

RECENZE: Naše větry nemají dostatečnou razanci. Do Divadla Bez zábradlí dorazil znamenitý politický cajtštyk

Právo, Jiří P. Kříž

No to zase bude spekulací mediálních odborníků na politiku! Divadelní verzi slavného britského sitkomu Antonyho Jaye a Jonathana Lynna Jistě, pane premiére! sponzoruje v Divadle Bez zábradlí Agrofert a jeho premiéru navštívil sám Andrej Babiš.

Foto: Kryštof Kalina

Stanislav Zindulka (velvyslanec Kumranistánu), Josef Carda (stálý vládní tajemník) a Karel Heřmánek (předseda vlády Jim Hacker)

Článek

Páni, viděli jste větší střet zájmů? I když v pondělí majitel firmy ministrem ještě prokazatelně nebyl a podpořil tu scénu ve chvíli, kdy od morálně čirého pražského magistrátu, zásobujícího příští ministerstva bezúhonnými korupčníky, nedostala ani korunu.

Ale pojďme k divadlu. Je to v politice zatroleně o hubu. Premiérovi euroskeptikovi (Karel Heřmánek) povážlivě klesají preference, ocitá se v palbě veřejnoprávních médií a ke všemu zrovna předsedá Evropské unii. Jeho stálý vládní tajemník (Josef Carda), mistr schůdných řešení, spřádá řetězce duchaprázdných, o to však složitějších komuniké značkujících cestu z globální krize.

Ne, nejedná se o Česko, tam by se něco takového přece dít nemohlo, nýbrž o Británii

Záchranný pás starému kontinentu nezištně nabízí nová naftová supervelmoc – Kumranistán. Zastupuje ji velvyslanec (Stanislav Zindulka). Má jen lehce schůdné podmínky: také ostrovní království vstoupí do eurozóny a na dnešní noc požaduje pro svého vládce, který právě dorazil sjednat s Evropou smlouvu, hned několik prostitutek rasově a genderově smíšeného složení.

Úkol obstarat zboží připadne politicky zatím bezúhonnému premiérovu osobnímu tajemníkovi (Karel Heřmánek ml.) a zvláštnímu politickému poradci (Dana Morávková opravdu dře jako kůň). Hledá se pojmenování tohoto kontinentálního zadání, rozhoduje se mezi slovy europich a eurohrátky. Ukázkou mistrovské premiérovy politické šachové partie je k Pyrrhovu vítězství směřující řešení nezávislosti médií, tedy generálního ředitele BBC (Petr Pospíchal).

V zoufalých situacích berou za své premiérovy zásady. Nárok na spravedlivý soud označí za nespravedlivý. Zjistí také, že britské větry nemají už dostatečnou razanci. Přizná dokonce, že s obyčejnými lidmi on nemluví, tedy kromě předvolební kampaně.

Jistě, pane premiére! bez zbytečných aktualizací, ale s citem pro rozdíly v anglické a české frazeologii přeložil Martin Stropnický. Jeho první část – Jistě, pane ministře! v pražském Divadle na Vinohradech i režíroval. V Bez zábradlí Premiéra na jeviště přivedli principál Heřmánek s Michalem Pavlíkem. Výmluvné potlesky na otevřené scéně dokládají, že jim lidé porozuměli.

Andrej Babiš by si mohl dovolit i malý bonus: zakoupit aspoň jedno představení pro obě komory parlamentu. Do hlediště by se jejich reprezentanti vešli a bylo by možná veseleji nejenom v Británii. Příklady táhnou, takže magistrát by se zaručeně přidal. Jistě, pane primátore!

Antony Jay, Jonathan Lynn: Jistě, pane premiére!
Překlad Martin Stropnický, režie Karel Heřmánek a Michal Pavlík. Česká premiéra 27. ledna v Divadle Bez zábradlí, Praha.

Celkové hodnocení: 80 %

Může se Vám hodit na službě Firmy.cz:

Výběr článků

Načítám