Článek
Karika ve svém příběhu zůstal doma, v pohoří Tribeč na západním Slovensku. Právě tam se odehrává příběh, který mu vyprávěl Igor, mladý muž, jenž se řízením osudu dostal k dávné záhadě z uvedené oblasti.
Spisovatel si jeho vyprávění nahrál a přepsal, přičemž v něm zanechal poznámky i odbočení, které si Igor při popisu dopřál. V knize fungují jako nenápadný prvek uvěřitelnosti.
Otázky, které nahánějí husí kůži
Na internetu lze skutečně nalézt starší články o tom, že v Tribeči mizí beze stopy lidé. Při pátrání po jejich pozadí Karika několikrát pochyboval, nicméně Igorův příběh byl prý tak zajímavý, že mu dal literární tvar. Alespoň taková je jeho verze.
Igor a jeho tři přátelé se po sérii schůzek a dohadů rozhodli Tribeč navštívit. Zažili v něm ale děs, hrůzu a strach, které přicházely pomalu, nenápadně, plíživě.
Historku o hledání zaměstnání proměnil Karika v úderný horor, pro který mu stačila jedna stará záhada, čtyři rozdílné a názorově nesourodé osobnosti na výpravě za ní a popis toho, jak se příroda v dané oblasti chovala.
V Trhlině je cítit šílenství, ze kterého se vynořují otázky, jež nahánějí při čtení husí kůži. I přes odkazy na filmy Blair Witch, Hory mají oči, Texaský masakr motorovou pilou nebo epizodu Studna ze seriálu Třicet případů majora Zemana, které trochu obrušují hrany důvěryhodnosti, je to dílo, po jehož přečtení je jedno, jestli jde o mystifikaci, nebo pravdivý příběh.
Jozef Karika: Trhlina |
---|
Argo, překlad Jiří Popiolek, 336 stran, 349 Kč |
Celkové hodnocení: 90 %
Může se vám hodit na službě Zboží.cz