Článek
S Colours of Ostrava je právem spojováno několik hvězd, které vystoupením na ostravském festivalu založily svou enormní popularitu v českých zemích. Namátkou to jsou Zaz, Mariza nebo Aurora. Přiřadila se k nim i Laura Pergolizzi, známější pod iniciálami LP. Její návrat na festival po průlomovém vystoupení v roce 2017 patřil k těm triumfálním.
LP se přitom obešla bez efektních tanečních čísel, nacvičených póz či pyrotechniky. Vystačila si „jen“ s brilantně hrající kapelou a decentním light designem. Její přesvědčivost tkvěla v osobitém pěveckém výrazu, v prožitosti samotných skladeb.
Jejím vystoupením páteční program ještě nevrcholil. O půlnoci opanovali hlavní scénu Vikingové a nad industriálním areálem Dolních Vítkovic se rozprostřel opar přírodní mystiky a tajemna.
Norská kapela Wardruna dokáže kouzlit s odkazy na dávnou severskou spiritualitu a šamanské tradice, ale také s hypnotickými rytmy a podmanivými hudebními plochami. K tomu využila jak lidové hudební nástroje z evropského severu, tak elektroniku. A také patřičné kostýmy.
Skandinávská scéna v pátek vůbec zaujala důležité místo v dramaturgii festivalu. Lindy-Fay Hella, jedna z vokalistek Wardruny, přivezla i vlastní autorský projekt Dei Farne. Spojila v něm eleganci kultivovaného indie popu se severským šerosvitem.
Protože Wardruna a Lindy-Fay zrovna koncertují v rámci společného turné Nordic Night Open Air s kapelou Kalandra, představila se v Ostravě i tato mladá sestava.
Právě ona, s uhrančivou zpěvačkou Katrine Stenbekkovou a hudbou rozmáchlou mezi indie popem, kytarovým rockem a nadžánrovou zasněností, se stala jedním z letošních objevů Colours of Ostrava. A také miláčkem publika, které ji nechtělo pustit z pódia.
Z domácích interpretů těšila Kapela snů Beaty Hlavenkové. Svým osobitým způsobem má ostatně k severským inspiracím a náladám docela blízko.
Může se vám hodit na Zboží.cz: