Článek
Snímek má stopáž pouhých pětasedmdesáti minut, ale protagonista Vincek, jehož ztvárňuje tvůrcův bratr Vincent Hospodářský, toho i během tak krátké doby stihne zažít dost. Na příslib párty, kterou možná zhatí planetární apokalypsa, putuje východočeskou krajinou v nesnesitelném horku.
Extrémní počasí u lidí buďto tlumí schopnost myslet, anebo vyhrocuje špatné vlastnosti. Znavený Vincek potkává malátné, úplně apatické i agresivní osoby, zatímco televizní moderátorka hlásí, že zvířatům vysoké teploty otupují přírodní instinkty, a tak se chovají nezvykle přítulně.
Navzdory nijak komplikovanému příběhu je film zajímavým náhledem do myšlení mileniálů, kteří nejsou vyprázdněnou generací s očima věčně přilepenýma na displeji. Prvek zábavy mu dodávají četné gagy a rozličné narážky na zažité bizarnosti, třeba reportáž nejmenované komerční televizní stanice o tom, jak se z vody tvoří led nebo kterak si lze na rozpálené kapotě auta usmažit vejce.
Brutální vedro je pojato punkově a záměrně obyčejným kameramanským stylem působí nízkorozpočtově. Začínající dokumentarista Hospodářský svůj celovečerní debut zamýšlel původně jako portrét svého sourozence, který byl z jeho úhlu pohledu závislý na moderních technologiích.
Jak povyprávěl na debatě ve Varech, Vincenta vzal na týden do Tater, kde mu digitální propriety s výjimkou noční kamery odepřel, aby zjistil, co s ním sedm dní bez nich udělá – jestli výlet protrpí a nakonec to vzdá.
„Brzy jsem však zjistil, jak moc jsem se ve Vincentovi zmýlil. Je mnohem zdravější a komplexnější osobnost, než jsem si myslel,“ otočil Albert. „Společný týden vedl k našemu radikálnímu sblížení. Na základě tohoto poznání jsem začal psát scénář Brutálního vedra,“ doplnil mladý filmař, který se od původního projektu zásadně vzdálil.
Může se vám hodit na Firmy.cz: HOTEL THERMAL****, Kina