Článek
Narozdíl od podobných kampaní není projekt Celé Česko čte dětem zaměřeno na děti, ale na jejich rodiče a další dospělé z nejbližšího okolí dítěte. Do kampaně se aktivně zapojují nejen rodiče, školy, školky, knihovny nebo nemocnice, ale také známé osobnosti kulturního i sportovního světa.
„Národ, který málo čte, málo ví. Národ, který málo ví, přijímá špatná rozhodnutí – doma, v obchodě, u soudu, u volební urny. Nevzdělaná většina může přehlasovat vzdělanou menšinu – to je velice nebezpečný aspekt demokracie!“ tvrdí americký autor knihy Učebnice předčítání Jim Trelease.
Jeho publikace se stala inspirací pro Evu Katrušákovou, která v roce 2006 založila a od té doby vede obecně prospěšnou společnost a rozsáhlý projekt Celé Česko čte dětem. Ovlivnila ji i obdobná akce probíhající od roku 2001 v Polsku.
Kniha má mít přednost před televizí
Trelease ve své učebnici také přímo vyzývá rodiče: „Bez ohledu na to, kolik máš práce, je tou nejdůležitější věcí, kterou můžeš učinit pro budoucnost svého dítěte kromě projevů lásky a objímání, také každodenní hlasité čtení a omezení televize.“
Eva Katrušáková ještě k tématu podotkla: „Předčítání je součástí správné výchovy, je protikladem k dnešnímu instantnímu světu, ve kterém lidem často chybějí záchytné body, pocit sounáležitosti a pevná půda pod nohama. Čtení dětem je neokázalým projevem lásky, kterou každý z nás potřebuje a po které prahne.“
Projekt vznikl proto, aby si společnost uvědomila, že pravidelné předčítání má pro emocionální vývoj dítěte a formování jeho návyku číst si v dospělosti obrovský význam. Projekt provází heslo Čtěme dětem 20 minut denně.
Známé osobnosti dětem předčítají
Kampaň podporují i známé osobnosti, které dětem předčítají. „Dospělí se rádi identifikují se svými oblíbenci a možná si řeknou: Když on se věnuje svým dětem, budu to dělat i já,“ míní Eva Katrušáková.
Osobnosti začaly s předčítáním v Ostravě, ale i v jiných městech. Michal Horáček jakožto moderátor byl sám dojat působivostí takového veřejného předčítání. Četba je pro něho tou nejblahodárnější drogou, jakou si umí představit.
Na nic ze svého dětství si nevzpomínám raději než na hlas svého dědečka, který mi četl verneovky, a na hlas mé maminky, která mi četla pohádky,
Michal Horáček patří ke čtyřiceti osobnostem podporujícím projekt Celé Česko čte dětem. Je přesvědčen, že „předčítat nahlas dětem je tou nejlepší investicí, kterou jim můžeme dát – lepší než drahý mobil, značkové tepláky, další nášup jídla na talíř. Je to investice do rozvoje jejich osobnosti... My Češi jsme jako národ z knih povstali – jejich prostřednictvím se také jako národ můžeme udržet, tedy – stojí-li nám za to zůstat Čechy.“
Emma Srncová, která vytvořila pro projekt logo a plakát, nostalgicky vzpomíná na své mládí bez televize a na knížky plné pohádek: „Díky čtení si člověk může stvořit svět plný fantazie a já jsem v něm vlastně zůstala dodnes.“
Osobnosti, jež popořily projekt Celé Česko čte dětem
Václav Havel a jeho žena Dagmar, Michal Horáček s manželkou Rut, Zdeněk Svěrák, Jan Hřebejk, Emma Srncová, Barbora Špotáková, Petr Nárožný, Jaromír Nohavica, Aneta Langerová, Michal Viewegh s ženou Veronikou, Petr Hapka, Ondřej Vetchý, Ivana Chýlková, Aňa Geislerová, Ondřej Pavelka, Monika Žídková, Martin Dejdar, Jan Přeučil, Vanda Hybnerová, Saša Rašilov, Petr Kostka, Taťána Kuchařová, Jaroslav Dušek, Ester Janečková, Richard Krajčo, Arnošt Goldflam, Pavel Zuna, Kateřina Neumannová, Viktor Preiss, Libuše Šafránková, Ewa Farna, Aleš Juchelka, Dominik Hašek, Olga Sommerová, Olga Špátová, Eva Dřízgová a Helena Třeštíková
Celý projekt je pro budoucnost naší společnosti natolik důležitý, že mu byla udělena záštita Ministerstva kultury ČR, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Dětského fondu OSN UNICEF a osobní záštita Václava Havla.