Článek
„Shakespeare tady je pořád, protože je pořád a pořád vytvářený. Shakespeare je něco, co my pořád vytváříme. Především tím, že se hraje na divadle. Interpretujeme ho a vytváříme ho různým způsobem,“ vysvětluje Hilský, který je nadšen z toho, že každá divadelní inscenace je pojatá jinak.
Ač podle jeho slov neexistuje pouze jeden Shakespeare a s každou novou interpretací vzniká nový, přesto všechny spojuje ten stejný text.
Hříčky s jazykem
Největší výhodu mají podle něj anglicky mluvící, ti mohou autora číst a vidět v divadle v původním jazyce. Právě kvůli němu se ale Shakespeare zároveň mladší generaci vzdaluje.
Jeho díla jsou totiž psaná v tzv. Early Modern English. To je jazyk z raného období moderní angličtiny, které trvalo přibližně od roku 1500 do roku 1800. Pro dnešní anglické mluvčí je poměrně srozumitelný a blíží se současné angličtině.
Hilský také zdůrazňuje, že Shakespearovy hry jsou plné složitých slovních hříček, často erotického rázu.
„Tady vzniká zajímavá možnost pro překladatele, protože když víte, jak ta hříčka funguje, tak ji můžete přeložit tak, že jí lidé tady rozumí tak, jak jí rozuměli lidé v roce 1600, a na tom místě se smějí,“ poznamenává Hilský, který přeložil kompletní Shakespearovo dílo.
Za jeho knihu, která je odborným portrétem Shakespearovy Anglie, dostal v roce 2021 ocenění Magnesia Litera.
Martin Hilský slaví jubileum
Spousta nápadů, málo času
Právě kniha Shakespearova Anglie byla pro Hilského velkou výzvou a z jejího úspěchu má radost. Na téměř tisícovce stran se mu podařilo popsat různé společenské vrstvy Shakespearových postav, od králů a vévodů po prostitutky a nájemné vrahy.
Nebrání se ani pokračování, nápadů má prý spoustu a je stále o čem psát: „Teď musím být realistický a vím, že nemám moc času, a nemůžu si dovolit to, co bylo dřív možné. Tedy že se vydám nějakým směrem na nějaké pracovní křižovatce, pak zjistím, že to není ono, a tak se vrátím jinudy. Na to já čas nemám a musím si na to dát velký pozor.“
Přesto ale uznává, že taková kniha by dokončila civilizační význam alžbětinské doby a také toho, co následovalo po smrti Shakespeara roku 1616.
Hinduistický premiér měl čtení při korunovaci protestantského krále. Není to samozřejmé, říká Hilský
Může se vám hodit na Zboží.cz: Shakespearova Anglie: Portrét doby - Martin Hilský (2020, pevná)