Článek
Sobotní aukce byla historicky nejúspěšnější aukcí umění v zemi od roku 1989. Podařilo se v ní vydražit předměty za celkovou částku 150 miliónů korun.
Olejomalbu s názvem Série C I. (Protihodnoty) vytvořil František Kupka (1871 - 1957) v roce 1935, v období tzv. geometrické abstrakce. Prodala se za 62 miliónů.
Po čtyřech letech tak byl překonán rekord 55,75 miliónů korun, za něž byl v roce 2012 vydražen jiný Kupkův obraz, a to Tvar modré.
Dalším rekordem skončila dražba oleje československého malíře Oskara Kokoschky (1886 - 1980) Žáby z roku 1968. Díl se prodalo za 37,7 miliónu korun.
„Tato rekordní cena dosažená na aukci činí z obrazu nejdražší dílo poválečného období, které se kdy v dějinách prodalo na území ČR, a je zároveň světovým aukčním rekordem z poválečného období autora. O obraz se utkali čtyři zájemci,“ sdělil Novinkám Vladimír Lekeš, ředitel galerie Adolf Loos Apartment and Gallery, která dražbu pořádala.
Kokoschkovu malbu galeristé považují za „ikonický obraz a zcela zásadního dílo kánonu českých a slovenských dějin umění“. Autor jej namaloval na protest proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968 a symbolicky ho věnoval Pražskému jaru a československému lidu. Dle odborníků tudíž neodmyslitelně patří do sbírek státních institucí. Možnost účasti v aukci proto její pořadatelé nabídli i ministerstvu kultury, jež se jí však nakonec nezúčastnilo.
„Ministerstvo o dražbě vědělo mnoho týdnů předem a bylo upozorňováno předními českými i zahraničními kunsthistoriky na možnost jeho získání do státních sbírek,“ podotkl Vladimír Lekeš.
V sobotu byl vydražen za rekordní částku také obraz Josefa Šímy (1891 - 1971) z roku 1929 nazvaný Ve čtyři hodiny odpoledne. Tato částka je světovým aukčním rekordem autora.
V aukci se vedle plastik dobře prodávalo i současné české umění — Kubíček, Merta, Kolíbal či Kintera.