Hlavní obsah

Před osmdesáti lety se narodil písničkář Karel Kryl. Jeho texty předběhly dobu

Přesně před 80 lety se narodil lídr československého protikomunistického protestsongu Karel Kryl, který se stal jedním z největších symbolů vzdoru proti tehdejšímu režimu. Celá řada jeho písniček zlidověla a zůstává aktuální, a to i přesto, že s tvorbou začal téměř před šedesáti lety.

Foto: archiv Expozice Karla Kryla Kroměříž

Básník a písničkář Karel Kryl (1944-1994)

Článek

Karel Kryl se narodil 12. dubna 1944 v Kroměříži v tehdejším protektorátu Čechy a Morava jako druhý ze tří dětí do rodiny tiskařů.

Jeho rodina vlastnila tiskárnu Kryl & Scotti, která byla v roce 1936 přejmenována na Tiskárnu Karla Kryla poté, co Karel Kryl nejstarší vyplatil druhého majitele Ferdinanda Scottiho. Založena byla původně v roce 1909, vydala velké množství především bibliofilských tisků.

Krylovým tiskárna patřila do roku 1950, kdy jim byla zabavena. Rodina se následně odstěhovala do suterénu domku v Pavlovské ulici v Kroměříži.

Kryl rodnou Kroměříž nesnášel. Dnes tam má dojemnou expozici

17. listopad

Po dědečkovi hrnčíř

Karel Kryl se původně chtěl stát po vzoru dědečka hrnčířem, později se ale věnoval hudbě a poezii. Jeho písně se od roku 1966 hrály v rozhlase a první desku vydal zhruba půl roku po invazi vojsk Varšavské smlouvy, armád pěti socialistických států v čele se Sovětským svazem.

Titulní píseň prvního alba Bratříčku, zavírej vrátka údajně Kryl napsal spontánně v noci 21. srpna 1968 jako okamžitou reakci na invazi. Později byla komunisty zakázána a posléze se stala symbolem boje za demokracii v Československu.

Foto: Otto Dlabola

Karel Kryl na snímku ze 60. let minulého století

Kryl odjel z Československa 9. září 1969 na hudební festival, který se konal na západoněmeckém hradě Waldecku. Po dvou týdnech od jeho konce požádal o azyl a v Německu posléze zůstal dalších dvacet let.

„Žádnej strach, ve světě se neztratím. A hlavně klid, nic se neděje. Chleba je tu stejnej jako doma, lidi jsou dobří i zlí jako doma, snad se mi příliš nebude stýskat,“ napsal krátce po emigraci Kryl rodičům.

Symbol komunistické rezistence

Karel Kryl sice nemohl hrát doma československému publiku, jeho skladby se ale do rodné země stejně dostaly. Lidé si je navíc často kopírovali pomocí magnetofonů, díky čemuž se mnoho z nich dostalo do všeobecného povědomí.

Zhruba čtyři roky po emigraci se písničkář oženil s Evou Sedlářovou, sňatek ale po dvou letech skončil rozvodem.

„To nebyl obyčejný milostný vztah, ale stav duše. Odhodlání a rozhodnutí s někým zestárnout. Proto to pro mě bylo tak bolestné, když to nevyšlo. Na duši mi zůstala jizva, jež se nezacelí. Moje žena Eva si našla jiný vztah, rozvedli jsme se,“ uvedl Kryl v knize Pulkacíř.

Foto: Profimedia.cz

Karel Kryl na snímku z roku 1991

V roce 1976 si našel novou známost, Marlene Bronsertovou, která se po svatbě v roce 1991 přejmenovala na Marlene Kryl.

Návrat domů

Do Československa se Kryl vrátil 30. listopadu 1989, aby se zúčastnil pohřbu matky Marie, rozené Šebestové, která zemřela 24. listopadu. Posléze žil střídavě v Praze a v Mnichově.

Do česko-slovenských dějin vstoupil hned několikrát. Třeba 4. prosince 1989 na Václavském náměstí společně s Karlem Gottem zazpíval československou státní hymnu.

Nadšený z toho ovšem nebyl, pozvánku tehdejšího prezidenta a velkého demokrata Václava Havla, se kterým se ten den setkal osobně vůbec poprvé, ale neodmítl. Havel to tehdy bral jako možnost zprostředkování symbolického usmíření disentu s většinovou společností.

Karel Kryl toužil po převratu. Nakonec ale „básník s kytarou“ zemřel zklamán

Historie

Písničkář později uvedl, že si rozhodnutí zpívat s Gottem vyčítal a označil jej za politickou chybu. Gott byl totiž při sovětské okupaci hlavní tváří televizních obrazovek a rozhodně se nedá označit za nepřítele režimu, spíše tomu bylo naopak.

Karel Kryl do prvního českého prezidenta dle svých slov „vkládal velké naděje“. Později ho ale začal kritizovat, stejně jako způsob, kterým se Havel stal prezidentem. „Václav Havel udělal pro Československo velmi mnoho, ale myslím, že byl o hodně cennější jako člověk, který dotáhl tuto zemi k volbám, než jako prezident,“ dodal.

Roku 1990 zveřejnil Kryl kritickou píseň Sametové jaro, později také skladbu od Čadce k Dunaju, kterou kritizoval rozpad federace.

Kritika „nové demokracie“

Kryl celkově neskrýval své zklamání z polistopadového politického vývoje, zejména z rozpadu Československa, tehdejší Československé federativní republiky (ČSFR), na přelomu let 1992 a 1993. 

Lidé byli tehdy nadšení z nově získané demokracie, on to viděl jinak. Podle něho totiž komunističtí politici pouze převlékli kabát a k žádné velké změně vlastně nedošlo. Ohledně toho posléze napsal a nazpíval písničku Demokracie, která je aktuální i dnes a bude aktuální i v dalších dekádách a stoletích.

Foto: Václav Jirsa

Karel Kryl

„Je to moje poslední píseň, už žádnou asi nenapíšu. Je to spíš taková častuška, jedna z těch, které si nečiní nárok, aby byly brány jako píseň. Je to povzdech nad tím, co se momentálně vydává za demokracii,“ řekl Kryl.

Píseň poprvé zazněla v pražské Redutě. Někteří ji považují za vůbec nejdůležitější Krylovu skladbu, posluchačsky ovšem příliš neuspěla. Karel Kryl zemřel zcela nečekaně 3. března 1994 ve věku 49 let na infarkt myokardu. Ještě dva dny předtím byl v Praze.

Před klášterem, kde se za něj konala zádušní mše, se shromáždily čtyři tisíce lidí, většina z nich se dovnitř k přímému rozloučení nedostala. Účast politické reprezentace byla minimální. Ani Václav Havel se pohřbu nezúčastnil.

Karel Kryl je pochován na Břevnovském hřbitově sv. Vojtěcha.

Karel Kryl - Demokracie

Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou
Ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou
Ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce
A z těch kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce
Ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce
A z těch kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce
Demokracie prospívá bez nás a pragmaticky
Brbláme spolu u píva, jak brblali jsme vždycky
Farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky
My nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky
Farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky
My nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky
Demokracie zavládla, zpívá nám Gott a Walda
Zbaštíme sóju bez sádla u strejdy McDonalda
Král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem
Pod střechou velký partaje se u koryta sejdem
Král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem
Pod střechou jedný partaje se u koryta sejdem
Demokracie pánuje od Aše po Humenné
Samet i něha v pánu je a zuby vylomenné
Dali nám nové postroje a ač nás chomout pálí
Zaujímáme postoje, místo abychom stáli
Dali nám nové postroje a ač nás chomout pálí
Zaujímáme postoje, místo abychom stáli
Demokracie dozrává do žaludečních vředů
Bez poctivosti, bez práva a hlavně bez ohledů
A je to mýlka soukromá snad optického klamu
Že místo srdce břicho má
A místo duše tlamu

RECENZE: Pane Havle, proč už vás neslyšíme?

Film

Kroměřížan Karel Kryl je osobnost a jeho expozice sem bytostně patří, říká Robert Rohál

Vaše zprávy

Výběr článků

Načítám