Článek
Do připravovaného muzea se v budoucnu přemístí Muchův soubor dvaceti monumentálních obrazů Slovanská epopej, který je stále umístěn na zámku v Moravském Krumlově.
Výtvarníkův pravnuk Marcus Mucha na tiskové konferenci naznačil, že přesun plánují v roce 2028, symbolicky ke stému výročí darování souboru Praze.
„Alfons měl sen, že bude usídlena v hlavním městě, aby se na ni mohli podívat lidé z celého světa a porozumět tak, jak slovanské národy přispěly k budoucnosti Muchova uměleckého směřování. Naše rodina je ale šťastná, že Slovanskou epopej nyní uchovává moravskokrumlovský zámek, kde dílo přečkalo nejtemnější éru dvacátého století,“ uvedl.
2025: Nejočekávanější výstavy
Kurátorka, jež pro Nadaci Mucha pracuje osmnáct let, připomněla umělcův blízký vztah k Japonsku. V zemi je dnes jedním z nejoblíbenějších autorů, už od sedmdesátých let se tam pravidelně konají přehlídky jeho děl.
„Je tomu tak kvůli kořenům secesního slohu v japanismu. Obdobně jako impresionisté a postimpresionisté byl Mucha silně ovlivněn japonským uměním,“ podotkla Sato.
Právě v době Muchova největšího věhlasu na počátku minulého století se Japonsko začalo otevírat světu. Tamější výtvarníci hojně mířili do Paříže, kde objevili i Muchu a importovali jej do Japonska.
„Byl jakýmsi ambasadorem umění, který propojil východní a západní styl,“ doplnila.
Podobu expozici vetkla renomovaná architektka Eva Jiřičná, jež se podělila o osobní vzpomínku. „Jsem už tak stará, že si kromě doby, kdy v paláci Savarin sídlilo kasino, pamatuji i na to, že jsem tam zažila svou první prodlouženou v tanečních.“
Marcus Mucha: Kariéru v Hollywoodu jsem vyměnil za správu pradědečkova dědictví
Po otevření nového muzea budou v Praze fungovat dvě s Muchovým jménem, mezi kterými vznikl spor o název.
Muchovo muzeum v Panské ulici provozuje stejnojmenná firma, jejímž jednatelem je podle obchodního rejstříku podnikatel Sebastian Pawlowski a společníkem švýcarská společnost Pawlowski AG.
Toto muzeum má od loňského podzimu novou expozici, jejíž základ tvoří soubor děl z původní sbírky Ivana Lendla, sdělila ČTK za muzeum v Panské Lucie Šplíchalová.
Muchovo muzeum v Panské ulici mohlo užívat malířovo jméno na základě smlouvy se společností Mucha Trust, která spravuje malířovu uměleckou pozůstalost. Marcus Mucha ale řekl, že smlouva, která odkazuje i na ochranné známky vztahující se ke jménu Mucha, byla loni vypovězena.