Článek
Hanus s orchestrem představil Mou vlast letos v lednu publiku již v Cardiffu. Vzhledem k opernímu zaměření jeho hudebníků lze očekávat dramatičtější vyznění cyklu, k němuž ostatně Smetanovy programní básně vybízejí. Orchestr pod jeho vedením se české hudbě dlouhodobě věnuje, zejména dílu Leoše Janáčka, o což se před Hanusem v Cardiffu zasadili již dirigent sir Charles Mackerras a režisér David Pountney.
Smetanovu Mou vlast nepokládá Hanus jen za tradiční splátku dluhu tvůrci moderní české hudby. „V dnešní době tóny Mé vlasti velmi potřebujeme. Probouzejí to lepší v lidech, sebeuvědomění, kdo jsme, co nám říkají naše dějiny a jaký je jejich smysl. Hudba má moc jít hlouběji než slova. Smetanově Mé vlasti se nemusíme povinně klanět, tvářit se učeně a trochu se u toho nudit. Ona má sílu si nás najít sama a obejmout nás,“ říká dirigent, jenž má k této skladbě vztah už od dětství.
Čtyřicet koncertů
„Rád jsem ji poslouchal už jako malý kluk a pamatuji si, že mi v určitých momentech běhal mráz po zádech a marně jsem se snažil zadržet slzy,“ řekl pro Pražské jaro.
Festival uvede do 2. června více než čtyřicet koncertů a akcí v Rudolfinu, Obecním domě a na dalších jedenácti místech Prahy. Rezidenčním umělcem letošního ročníku je francouzský violista Antoine Tamestit.
Mezi výrazné osobnosti, jež se letos představí, patří i dirigenti Daniel Harding, Christoph Eschenbach, Tomáš Netopil nebo Klaus Mäkelä.
Vystoupí i řada hvězdných instrumentalistů, pěvců a dalších umělců, a to v hudbě klasické i současné.
Může se vám hodit na Zboží.cz: Janáček: Suity z oper – Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Tomáš Netopil CD