Článek
„Na základě aktuálních zjištění bylo na území Moravskoslezského kraje poškozeno celkem 143 kulturních památek, souhrnný hrubý odhad přímých škod přesahuje 130 milionů korun. A je pravděpodobné, že se uvedené číslo možná i značně navýší při podrobné pasportizaci zasažených objektů,“ řekl ředitel ostravského pracoviště NPÚ Michal Zezula.
Škody vznikly především v důsledku zaplavení objektů vodou a bahnem. „V povodí horní Opavy se bohužel setkáváme i s destrukcemi zděných konstrukcí způsobenými vodním proudem. Nezanedbatelné jsou také škody způsobené vývraty a polomy stromů kvůli podmáčenému podloží a silnému větru,“ dodal.
Významné objekty
Mezi poškozenými památkami figurují významné objekty, které v nedávné době prošly či procházejí obnovou, například zámky v Hošťálkovech, Kuníně, Linhartovech či ve Slezských Rudolticích.
„Pád větve poničil střechu oranžerie na zámku v Raduni, vyvrácené stromy evidujeme v zámeckých parcích v Hradci nad Moravicí, Kravařích, Studénce, Paskově a dalších. Rozsáhlé jsou škody i na sakrálních objektech, zejména v Krnově, kde byl těžce zasažen klášter minoritů s konventním kostelem nebo kostel P. Marie v Branticích, kde se mj. zřítila část ohradní zdi,“ dodala mluvčí ostravské pobočky NPÚ Petra Batková.
Opomenout podle ní nelze ani poškození drobných památek, jako jsou sochy, kříže a kapličky. „Jako příklad dopadu povodní na tento segment památkového fondu je možné uvést sochu sv. Jana Nepomuckého v Branticích, kterou strhl vodní proud a zachráněna byla vlastníkem pod nánosem bahna, nebo zaplavení hned tří kaplí ve Starém Bohumíně,“ dodala mluvčí.