Článek
Za rok fungování se na portálu i-legalne.cz, který od listopadu 2006 provozuje společnost DVC International, prodalo asi 225 000 hudebních skladeb. Provozovatelé portálu původně očekávali, že si lidé budou kupovat více skladeb. Vedení portálu i-legalne.cz již loni na podzim nevyloučilo, že stálí zákazníci by mohli po zaplacení měsíčního paušálu stahovat větší množství hudby.
Hudbu přes internet v Česku prodává také například mobilní operátor T-Mobile či portál allmusic.cz, který provozuje společnost Vltava Stores. Tržby z prodeje digitální hudby se loni v Česku právě díky novým internetovým obchodům nabízejícím legální stahování digitální hudby zvýšily ze 17 miliónů korun v roce 2006 na téměř 24 miliónů korun.
Napster už mp3 nechrání
Ve světě nabízí přístup ke svým písním za předplatné například portál Napster, který prý od rivalů odlišuje největší katalog se šesti milióny skladeb. Napster od tohoto měsíce prodává i jednotlivé MP3 nahrávky bez ochrany proti kopírování.
Za měsíční paušál šesti až osmi eur (zhruba 150 až 200 korun) chce letos zpřístupnit své nahrávky druhé největší hudební vydavatelství světa Sony BMG. Podle marketingových průzkumů ve světě by zákazníci o takovou službu měli velký zájem, uvádí Sony BMG.
Český hudební průmysl v loňském roce vykázal pokles. Tržby hudebních vydavatelství za CD, DVD, kazety a videokazety loni klesly o 12,7 procenta na 439,8 miliónu korun a vyšší prodej digitální hudby tento výpadek dokázal pokrýt jen částečně. Za dlouhodobým poklesem tržeb hudebního průmyslu podle odborníků stojí hlavně nelegální stahování hudby, které se rozmáhá kvůli masovému rozšíření přístupu k internetu. Hudební vydavatelství také stále čelí nelegálnímu vypalování a prodeji hudebních nosičů.