Článek
V Čechách se ve druhé polovině roku ukázalo, že nejpopulárnější kapely jsou schopny připravit koncertní show světových parametrů a ještě na ni přilákat obrovský počet diváků bez ohledu na to, že ceny vstupenek jsou vyšší.
Kryštof odehrál k pětadvaceti rokům existence dva velké koncerty na stadiónu Evžena Rošického v Praze na Strahově. Dohromady na ně přišlo 67 856 diváků, jak uvedla kapela.
Kabát zase absolvoval velké halové turné, při jehož koncertech stálo obrovské pódium uprostřed. Tím se zvětšil prostor pro diváky a na poslední koncert v pražské O2 areně jich přišlo 20 083, což je ve zmíněné hale divácký rekord.
Chinaski absolvovali také halové turné a na koncertech bylo pokaždé plno. Bohužel to bylo jejich poslední turné v aktuální sestavě, protože po jeho skončení zpěvák a kytarista Michal Malátný oznámil, že od 1. ledna roku 2018 změní sestavu. Z té staré v ní bude jen kytarista František Táborský, autor mnoha hitů kapely.
Byla z toho mediální kauza, ovšem po několika dnech ji zastínila ta z předávání Českých slavíků. Pořadatelé po skončení ceremoniálu uvedli, že zjistili porušení pravidel a skupině Ortel a zpěváku Tomáši Ortelovi přiřkli body za loňské hlasy.
Kabát a Michal David v reakci na to vrátili své ceny s tím, že chtějí znát pravdivé výsledky. Pořadatelé je tedy zveřejnili, a podle nich je kapelou roku Ortel a zpěvák této formace by skončil druhý ve své kategorii. Pořadatelé nicméně rovněž oznámili, že platí výsledky z listopadového ceremoniálu v Hudebním divadle Karlín v Praze.
Vyšla řada dobrých českých alb. Podepsáni pod nimi jsou Jaromír Nohavica, David Stypka, Hentai Corporation, Vypsaná fixa, Zrní, J.A.R., Imodium, Mirai, Pokáč, Jakub Ondra, Jana Jelínková, Anna K., Mňága a Žďorp, Květy, Poetika, Slza a mnozí další.
Několik kapel a umělců oslavilo výroční rok svého pobytu na scéně a na všechny takové akce přišlo tolik lidí, aby byli ve finále všichni spokojeni. Olympic slavil pětapadesátku v O2 areně, Mňága a Žďorp třicet let ve Foru Karlín v Praze, Rybičky 48 tamtéž připomněly patnáct let mezi živými, přičemž slavily v nadsázce 115 let, a Marek Ztracený zase na svém vystoupení na stejném místě řekl, že je na pódiích deset let. Pogratulovat mu přišel i Karel Gott.
Mezi festivaly se skvělým programem blýskl Colours of Ostrava s řadou velkých jmen v čele s Imagine Dragons, Sting a Kasabian zase pozvedli svou účastí Pražský Metronome Festival a na Aerodrome Festivalu v červnu hráli Linkin Park.
Byl to bohužel jejich poslední český koncert se zpěvákem Chesterem Benningtonem, jenž v červenci spáchal sebevraždu. Na onen svět následoval svého kamaráda Chrise Cornella ze Soundgarden, který si vzal život v květnu.
V letošním roce z tohoto světa definitivně odešli mimo jiné i Jiří Bělohlávek, Chuck Berry, Tom Petty, Zdeněk Juračka, Marián Varga, Wabi Daněk, Jarmila Šuláková, Věra Špinarová, Malcolm a George Youngovi, Johnny Hallyday či hudební publicista Antonín Matzner.
I letos v České republice vystoupila řada světových hvězd, ať už šlo o Robbieho Williamse, Guns N’ Roses, Green Day, Rammstein, Depeche Mode, Kiss, Nicka Cavea, System of A Down, Beach Boys, Foo Fighters, Ennia Morriconeho, Bryana Adamse, Gorillaz či ZZ Top.
Podle amerického Billboardu se nejlepším albem roku stalo Damn, jež vydal Kendrick Lamar. Zasloužené pozornosti se ale dostalo i aktuálním deskám Lorde, Taylor Swiftové, Keshy, Pink, Lany Del Rey, SZA, The xx, některých členů boybandu One Direction, Rogera Waterse či Eda Sheerana.
Právě Sheeran se vzhledem k aktivitám při vlastní kariéře i při spolupráci s jinými, též s ohledem na to, že nazpíval novou písničku pro další bondovku, stal osobností roku 2017.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Top 5 českých alb roku 2017 podle Jaroslava Špulák
1. Jaromír Nohavica - Poruba
2. David Stypka a Bandjeez - Neboj
3. Hentai Corporation - Intracellular Pets
4. Vypsaná fixa - Tady to někde je
5. Zrní - Jiskřící