Článek
Inscenaci pojednávající o nelehkém loučení politika s kariérou i mocí v závěru května v americké premiéře uvedlo divadlo Wilma Theater. „Havlova první hra za 20 let není o moc víc než sled loudajících se komických scén ozdobených spikleneckými narážkami na dřívější divadelní mistrovská díla,“ uvedl recenzent.
Zábavnější komentář než děj na jevišti
Hru podle něj dotváří autorův komentář, který v anglické verzi načetl herec F. Murray Abraham známý například jako představitel Salieriho z Formanova Amadea. Jde prý o prostředek, který nebyl neotřelý ani v roce 1989, když Havel odložil „své pero dramatika“ a stal se vůdcem sametové revoluce. Autor recenze nicméně podotýká, že tento komentář je často zábavnější než cokoli, co se odehrává na jevišti.
Odcházení podle recenzenta přesto obsahuje několik vypointovaných a zábavných postřehů o pokryteckých hrách politiků a silné roli ega v jejich vytváření. „Jen málo je ale opravdu neotřele či chytře provedeno a mnohé je jednoduše podivné,“ uvedl autor recenze. Pozitivně se nicméně vyjadřuje o režii českého rodáka Jiřího Žižky, výkonu Davida Strathairna v hlavní roli kancléře Vilém Riegera i scéně další pražské rodačky Kláry Zieglerové, která nyní působí v New Yorku.
Pomalé tempo, chaotičnost hry a odevzdanost díla
Spíše rozpačité byly i jiné zahraniční recenze Havlovy poslední hry. Ve Švédsku například recenzentovi vadila odevzdanost díla, v Dánsku zase pomalé tempo. Anglická média si všímala určité chaotičnosti hry či rovnou mluvila o velkém zklamání. V Česku mělo Odcházení recenze spíše příznivé a bylo jednou z hlavních kulturních událostí roku 2008.
Posledních deset repríz inscenace Havlova Odcházení nabídne pražské Divadlo Archa od 16. června do 1. července. Inscenace režiséra Davida Radoka byla prvním nastudováním hry, která se záhy po pražské premiéře rozlétla po světových jevištích.