Článek
„Zaprvé se mi líbí, jak to slovo vypadá, když je napsané. Jsem také třetí Karel v rodině a myslím si, že ta tři l jsou zapamatovatelná. Jasně, spousta lidí mi říká, že je to divné, ale málokdo mi řekne, abych to změnil. Nevýhodou je, když mé jméno hlásí v rádiu. V mluveném slovu nelze tři stejná písmenka na konci zdůraznit, a tak mě vždycky potěší, když to moderátor v rámci uvedení dodá,“ vysvětlil šestadvacetiletý Karelll.
Pseudonym používá proto, že své texty píše v angličtině a má ambice dostat skladby do světa. Také se chtěl oddělit od tvorby svého otce, písničkáře a majitele televize Šlágr Karla Peterky.
„Nechci se tím ale odvracet od rodiny. S tátou o mých písničkách mluvíme, sleduje mě. Je rád, že jsem si vybral písničkářskou cestu. Má tvorba se mu líbí a snaží se mi pomáhat. Někdy je mi to až nepříjemné, protože kdo k němu přijde na návštěvu, tomu mé skladby pustí,“ podotkl s úsměvem Karelll.
Vlastní písničky tvoří od svých dvanácti let. Psal k nim původně české texty, ale o těch nejstarších hovoří jako o nepovedených. Upřímně přiznává, že dvěma alby, která tehdy natočil, se dnes vůbec nechce prezentovat.
Po střední škole začal studovat zvuk na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku. Po roce usoudil, že jej to nenaplňuje, a začal hledat místo svého dalšího hudebního vzdělávání v Londýně. Nastoupil na BIMM Institute.
„Je to stejná škola, na které byla Lenny. Já chodil o ročník níž, ale jako ona jsem studoval songwriting, tedy skládání. Tam mě to nakoplo k tomu, abych se hudbě věnoval vážněji a naplno. Strávil jsem tři roky v Londýně, neměl jsem žádný sociální život, jen jsem skládal a nahrával,” vzpomněl na studijní časy.
Nikdy tam nekoncertoval, pouze před spolužáky. Ani se o to prý nesnažil, protože věděl, že výsledky jeho hudební práce zatím nejsou dost dobré.
„Jelikož jsem se tam rozhodl, že své písničky budu opatřovat anglickými texty, pracoval jsem nejenom na svém skládání, ale i na angličtině. Nechci se omezovat pouze na práci a vystupování v České republice. Vím, že je to velká ambice, ale podle mě je správná. České texty píšu rád, ale zatím spíš pro ostatní. Je možné, že nějakou českou písničku udělám i pro sebe, ale momentálně to není na pořadu dne,“ vysvětlil.
Po návratu do Čech se jeho vlastními silami vyprodukované nahrávky dostaly k britským producentů Andymu Murraymu a Peteu Kirtleymu, kteří mají na kontě mimo jiné spolupráci s Adele, Van Morrisonem, The Corrs a dalšími. Přijeli za ním do Čech, dohodli se na spolupráci a začali v týmu pracovat. Původně z toho mělo být minialbum, potom se ale rozhodli vydávat písně postupně. Jednou z toho období je i On My Own, která se nejprve objevila doprovázena lyric videem a loni na konci roku i klipem.
„On My Own je skladba o rozchodu. Klasické písně o lásce ale neskládám, spíš se snažím, aby každá byla tematicky o něčem jiném. Novinka Waves je o tom, že život jde nahoru a dolů a je otázka, kam zamíří na konci,“ přiblížil Karelll.
Momentálně si své nové písničky už produkuje sám, ale na anglické výslovnosti a částečně i skládání spolupracuje dále s Kirtleym. Má v jižních Čechách studio a rád by se postupem času dostal k vydání alba. Vedle skladeb, které už zveřejnil, má dokončených osm nových.
„Loni v květnu jsem byl v Los Angeles na mezinárodním showcaseovém festivalu Musexpo, kde jsem odehrál s kolegou kytaristou akustický set. Nic z toho nebylo, ale aspoň jsem se dozvěděl, že lidé z hudební branže, pro které festival je, jsou spokojeni s mými písničkami, ale podle nich mi chybí koncertní jistota a vyhranost. S tím souhlasím. Po návratu domů jsem dal dohromady kapelu. Chvíli to trvalo, než se sestava ustálila, ale momentálně už máme nazkoušený zhruba hodinový koncertní program a míříme na pódia,“ uzavřel Karelll.