Článek
Petici za zachování takzvaného živého umění předali na magistrát organizátoři květnového festivalu Praha žije hudbou. Zároveň žádají novelizace vyhlášky. „Chceme společně zahájit diskusi s Radou hlavního města Prahy o podobě nové vyhlášky. Vyzýváme i skrze petici, aby její nová podoba byla vytvářena společně s buskery, konkrétně s Klubem pouličních umělců, a naší iniciativou Praha Žije Hudbou,” uvedl v tiskové zprávě Jan Gregar.
Vyhláška podle pouličních umělců obsahuje množství nerozumných požadavků a nejasností. Podali proto oficiální podnět k jejímu přezkoumání na ministerstvo vnitra. To ale žádost odmítlo.
Ve čtvrtek se buskeři chtějí vydat na jednání zastupitelstva. Zastupitelé se peticí budou zabývat na konci jednání. „Regulace a určitá omezení jsou nutná. Chceme přesvědčit zastupitele, že pokutování foukacích harmonik a diskriminace hobojů není ta správná cesta. A vzhledem k mnoha faktickým chybám vyhlášky i množství nejasných formulací doufáme, že toto naši zastupitelé pochopí a učiní v tomto směru nápravu,” dodal Gregar.
Zákaz saxofonů
Novelu zastupitelé schválili na lednovém jednání, platit začala od začátku března. Zakazuje například použití elektrických zesilovačů, dud, saxofonů bez dusítek či bubnů, nedovoluje také vystoupení se zvířaty. Doba produkcí je stanovena od 09:00 do 21:00. Nově také vyhláška zakazuje hrát u škol, vystupování tam bude možné jen o víkendu, státních svátcích nebo v době školních prázdnin. Rozšiřuje i seznam míst, kde je pouliční umění zakázáno úplně nebo bez hudebních vystoupení.
Pouliční produkce je v ulicích Prahy povolena více než dva roky. K první změně ve vyhlášce sáhlo město loni. Tehdy vznikl seznam 18 míst, kde je busking zakázán, nebo částečně omezen. Takzvané tiché umělecké činnosti, jako jsou třeba pantomima nebo živé sochy, jsou na těchto místech povoleny.