Článek
Snímek nádherně nabourává často až příliš snadno zjednodušované binární systémy: mimo jiné dvojice odmítnutí a přijetí, města a venkova, moderního a tradičního, hanby a hrdosti.
Propojuje tradiční rituály s moderní queer kulturou (tanec, make-up, módu) a jejich prostřednictvím se zamýšlí nad univerzálními prožitky truchlení a odpuštění.
Letošní zvláštní uznání pak vyhrává film Pravidlo 34 režisérky Julie Muratové, silné ženské volání po svobodě a spravedlnosti.
Výstava: Sexualizace a objektifikace žen očima sedmi umělkyň
Cenu za nejlepší krátký film se studentská porota rozhodla věnovat filmu Bezesná noc, který pokládá na stejnou rovinu touhy lidí žijících s poruchou autistického spektra.
Speciální uznání studentské poroty získává film Neo Nahda, který byl součástí projekce krátkých filmů Milovat bolí. Důležitou premisou snímku je revoluční myšlenka feminismu, která se nerodila jen ve hlavách bílých evropských žen.
Přesun z Prahy do Brna
Projekce vítězného filmu Paví tanec bude probíhat ve čtvrtek večer, poté pražská Mezipatra končí a projekce se přesouvají do Brna, a to od 10. listopadu. Své finále bude mít v pátek 17. listopadu.
Mezi letošními porotci byl Stefan Sweigler, teoretik médií, queer a kulturních témat, působící na univerzitě ve Štýrském Hradci v Rakousku.
Zita Hosszúová, která je manažerkou Kina Lumière v Bratislavě a ředitelkou Filmového festivalu inakosti a Jakub Mróz, který je ředitelem distribuční společnosti se zaměřením na LGBT+ filmy v Polsku, kterou založil v roce 2010.
Jako producent se proslavil celovečerním debutem jménem Slon, který byl uveden na Mezipatrech minulý rok.