Hlavní obsah

Paul McCartney vyrazil na šňůru po Evropě

Novinky, Jaroslav Špulák

Jakmile Paul McCartney, jedna čtvrtina britských rockových průkopníků The Beatles, vstoupí na pódium, je jisté, že následující chvíle budou stát za řeč. A za zvěčnění. Loni se potuloval na turné ve Spojených státech. Byla to událost, která na sebe poutala zaslouženou pozornost.

Foto: MFK OKD Karviná

Malí předškoláci

Článek

Společnost EMI nyní vydala dvojCD Back In The World Live a DVD záznam nazvaný Back In The U.S. Připomíná tím McCartneyho velké štěstí. Pakliže předtím prožíval spíše smutné okamžiky lemované úmrtím manželky a kolegy z Beatles, George Harrisona, v listopadu 2001 se vše změnilo.

Velkolepé turné

Nejprve vydal album Driving Rain a už v těch chvílích se dotkl Spojených států, protože je nahrával v Los Angeles. Nebylo za oceánem sice přijato tak vřele, jak by si baskytarista a zpěvák přál, nicméně následující turné bylo narýsováno v těch nejvelkolepějších črtách.

V červnu 2002 se oženil s přítelkyní Heather Millsovou v kostele britského hradu Leslie a jako svatební dárek vydělal závratných 103,3 miliónů dolarů coby honorář za americké turné. Ve výročním žebříčku "amerických" boháčů tak obsadil s velkým náskokem první místo.

Duch šedesátých let

Loňské americké turné lze proto považovat za velký McCartneyho návrat. Paradoxně vůbec nehrálo podstatnou roli to, že z původní sestavy The Beatles byl na scéně sám. Mladí a vynikající hudebníci, kterými se obklopil, mu po všech stránkách zdatně sekundovali. Jak v albové verzi, tak v koncertním filmu Back In The U.S. je zachycený duch šedesátých let, který nemá snahu přetavovat se do moderny.

McCartney pódiu vládne jako silná osobnost. Povídá si s diváky, usmívá se a vyvolává podobné reakce, jaké známe z archivních záznamů koncertů Brouků v šedesátých letech. Do hal "přivolal" celou řadu amerických hereckých celebrit, které se těší ze svých sekund slávy prostřednictvím častých prostřihů.

Úcta k repertoáru Beatles

Koncertní záznam není samozřejmě tak syrový, jako by byl nějaký ze šedesátých let. McCartneyho doprovodná skupina hraje na plný plyn, prožívá radost a při prezentaci písniček z repertoáru The Beatles je patrná úcta, s jakou k nim přistupuje. Právě na nich byl koncert svým způsobem postaven. Ne, že by jejich zařazování McCartney přeháněl, musel se ale smířit s tím, že reakce diváků je v těchto okamžicích dvojnásobná.

Skladby z jeho sólových desek neměly nikdy takový náboj, jako ty nahrané po boku jeho starých liverpoolských přátel. Během koncertu tak trochu paběrkovaly. Přispěly sice k jeho báječné náladě, nicméně kdyby se McCartney odhodlal postavit blok pouze ze zlatých hřebů své kariéry, jistě by přivedl publikum do nekonečné extáze.

Pohled do zákulisí

A tak se dvě jeho prezentovaná období slila do utěšeně kompromisního celku, výtečně fungujícího. Bluesové "houpačky" střídají poprockové legrácky a všechno má potřebného ducha muzikantského kumštu. Není žádným tajemstvím, že The Beatles nebyli nijak bravurní instrumentalisté, proto onoho ducha přičtěme na vrub stávající koncertní sestavy.

Z filmového záběru je patrná radost, s jakou McCartney koncerty připravoval. Během pohledů do zákulisí je možné pochopit systém práce celého doprovodného technického týmu a sledovat zpěvákovy chvíle štěstí i moření se s aranžérskými změnami, které byly nutné pro koncertní úpravu některých skladeb.

Paul McCartney: Back In The World Live EMI, 52:40 a 68:41

Paul McCartney: Back In The U.S., Concert Film EMI, DVD, 180 min

Hurá do Moskvy

Podle informací, které Paul McCartney poskytl prostřednictvím svých webových stránek, bylo potvrzeno, že se jeho první vystoupení v Rusku odehraje 24. května tohoto roku na moskevském Rudém náměstí. "Už dlouho toužím po tom v Rusku vystupovat. Jenže když byli u moci komunisté, nechtěli mi to umožnit," přiznal. "Nikdy jsem tam nebyl ani jako turista. Mám pocit, že bude úžasné přijet se skupinou a na závěr zazpívat Back In The USSR."

Koncertní program bude rovněž obsahovat, stejně jako obě americké kolekce, nejúspěšnější písničky z kariéry The Beatles. Evropské turné McCartney začal 25. března v Paříži a ukončí jej 30. května ve skotském Glasgow. Českou republiku bohužel míjí, ovšem 27. a 28. dubna se zastaví v německém Kolíně nad Rýnem, 30. v Hannoveru, 14. května ve Vídni, 17. v Mnichově a 21. v Hamburku, kde na začátku šedesátých let spolu s The Beatles hrávali po námořnických putykách.

Související témata:

Výběr článků

Načítám