Článek
Muzejní komplex Národního muzea (historická a nová budova) bude fungovat ve speciálním režimu. Kapacita budovy i jednotlivých výstav je omezena. Vstup na výstavu Sluneční králové bude možný pouze na základě předem zakoupené on-line vstupenky na konkrétní den a čas, prodej začal na nm.cz.
Na ostatní výstavy i do celého objektu bude možné zakoupit vstupenky jak on-line, tak i na pokladně v den návštěvy.
„Z důvodu dodržení maximální kapacity bude návštěvníkům umožněn vstup do komplexu pouze hlavním vstupem historické budovy Národního muzea. Pokladny i šatny v nové budově jsou uzavřeny. Kapacita sálů s výstavami bude regulována přítomnými zaměstnanci. Každý návštěvník musí mít po celou dobu návštěvy zakryté dýchací cesty respirátorem třídy FFP2 nebo nanorouškou. Při návštěvě muzea, prosíme, dodržujte dostatečné rozestupy a využijte dezinfekce u vstupu. Pro vstup do muzea není vyžadován negativní test na covid-19,“ upřesnil tiskový odbor NM.
Kromě Slunečních králů jsou připraveny i výstavy Olympijské Tokio, Czech Press Photo, Slavní čeští skladatelé nebo Poklady numismatických sbírek.
Toyen pro Prahu, Hamburk a Paříž
Současně otevírá Národní galerie Praha výstavu díla jedné z nejvýznamnějších českých umělkyň 20. století – Toyen.
„Výstava vyzvedne kromě důležitých etap tvorby umělkyně (od prvních krajin přes artificialismus – hnutí, které založila v Paříži společně se Štyrským – až po její hlavní surrealistické obrazy) také zásadní témata z jejího díla, jako je poezie, příroda, erotika či alchymie. Ukáže obrazy, kresby a koláže, ale i bohatou ilustrátorskou práci ze sbírek českých a evropských muzeí a soukromých kolekcí a rovněž díla, která Toyen darovali přátelé a slavní umělci či básníci jako Yves Tanguy, Victor Brauner, André Breton a další. Tento výstavní projekt, jenž je výsledkem spolupráce s Hamburger Kunsthalle a Musée d’Art Moderne de Paris – Paris Musées, se poprvé v historii představí ve třech evropských městech,“ sdělila tisková mluvčí Eva Sochorová.
Výstava s podtitulem Snící rebelka probíhá ve Valdštejnské jízdárně v Praze, a to v prodloužené otevírací době (ÚT–NE: 10.00–19.00, ST: 10.00–20.30). Prodej vstupenek na časové sloty byl zahájen v úterý 4. května v 10.00. Doporučeno je koupit vstupenky on-line, možnost zakoupení bude i na pokladně.
Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová (1902–1980), patří k nejoriginálnějším a nejznámějším českým umělkyním 20. století. Ještě za svého života se proslavila i ve Francii, kde trvale žila od roku 1947. Výrazná tvorba a neotřelé životní postoje vzbuzují po celém světě zájem o její osobu i práci. Za šedesát let své kontinuální tvůrčí činnosti a úzkého kontaktu s vůdčími básníky a mysliteli své doby vytvořila mnohovrstevnaté a průkopnické dílo.
Koncepci současného mezinárodního projektu, jehož cílem je představit a znovu připomenout dílo umělkyně v co nejucelenější podobě, vytvořily kurátorky Anna Pravdová, Annie Le Brun a Annabelle Görgen-Lammers. Na spolupráci se podílejí tři prestižní instituce – Národní galerie Praha, Hamburger Kunsthalle a Musée d’Art Moderne de Paris – Paris Musées.
„Výstavy v Praze, Hamburku a Paříži budou mít každá svou podobu v závislosti především na muzejním kontextu jednotlivých měst. Všechny jsou ale výsledkem postupně prohlubované spolupráce. Velký dík patří především zapůjčitelům uměleckých děl a řadě dalších osob, které zásadním způsobem přispěly v různých etapách k jeho zdařilé realizaci. Bez hlubokého porozumění významu tohoto projektu, jenž Toyen představuje z nového úhlu pohledu, by společný záměr zůstal jen na papíře,“ dodala generální ředitelka NGP Alicja Knast.
Může se vám hodit na Firmy.cz: