Článek
„Výstava Masopustní masky je první prezentací v novém výstavním prostoru v podkroví muzea. Získali jsme ho díky úpravě dlouho nevyužívané kanceláře. Místnost je zajímavě členěná a oválnými okny se návštěvníci mohou podívat na Masarykovo náměstí z ptačí perspektivy,“ uvedla mluvčí Ostravského muzea Andrea Weglarzyová.
Doplnila, že muzeum chce tento nový prostor využívat pro komorní výstavy kulturních, vzdělávacích a společenských organizací.
První, která zde vystavuje, je ostravská základní, střední a vyšší odborná umělecká škola AVE ART. Žáci této školy si téma masopust vybrali k tvorbě svých netradičních a zajímavých masek, které jsou v Ostravském muzeu k vidění až do 9. března.
Erbenova Kytice je atraktivní i v 21. století. Sběratel z Hradce vlastní téměř 200 vydání této sbírky
Komorní grafiky vytištěné na kostýmy
„Masopust, to jsou symboly, výjevy a postavy, které vyprávějí příběhy plné magické mystiky, lidových mýtů a legend, které se předávají z generace na generaci už stovky let. Žáci druhého a třetího ročníku oborů grafický design, motion design a průmyslový design vytvořili novodobé kostýmy, komorní grafiky, sádrové masky a papírové reliéfy,“ uvedl ředitel školy Jaroslav Prokop.
Podotkl, že grafiky studenti netiskli jen na papír, ale také přímo na části kostýmů.
Na vernisáži si studenti užili i módní přehlídku, na které své masopustní výtvory představili. Vše okomentovala etnoložka Anna Pohořálková. Masopustní výstavu by škola ráda ukázala i v lázních Luhačovice.