Článek
"Jsem nejšťastnější režisér na světě," řekl Michel Hazanavicius při převzetí slavné sošky a Jean Dujardin, který v jeho filmu odehrál hlavní roli, se vyznal ze své lásky z Americe.
Mezi herečkami v hlavní roli se dostalo uznání Meryl Streepové, která hrála bývalou britskou premiérku Margaret Thatcherovou v dramatu The Iron Lady (Železná lady). Streepová tak vlastní už třetí zlatou sošku a při jejím převzetí nešetřila sebeironií: "Když řekli mé jméno, měla jsem pocit, jako bych slyšela, jak půlka Ameriky odpovídá: Ale ne, zase ona!"
Oscary za herecké výkony ve vedlejší roli si odnesli Octavia Spencerová (The Help) a dvaaosmdesátiletý Christopher Plummer, který je mimochodem i nejstarším hercem, který kdy cenu obdržel. Ve filmu Beginners (Počátky) hrál starce, který se po smrti manželky konečně veřejně přizná k homosexualitě.
"Jsi jenom o dva roky starší než já, kde jsi byl celý můj život?" oslovil Plummer svou sošku. Později dodal, že nehodlá jít do důchodu a doufá, že vydrží ještě deset let.
Za původní scénář k romantické retro komedii Midnight in Paris (Půlnoc v Paříži) si cenu odnesl legendární newyorský autor a režisér Woody Allen a pokud jde o adaptovaný scénář, akademie se přiklonila k snímku The Descendants (Děti moje), v němž zdrcený George Clooney pátrá po milenci své manželky a zároveň se snaží vyřešit vztahy s dcerami, kterým se příliš vzdálil.
Oscara za nejlepší neanglicky mluvený snímek dostalo podle očekávání drama A Separation (Rozchod Nadera a Simin). "Íránci po celém světě nás teď sledují a já si představuji, že jsou velmi šťastní," uvedl režisér Asgar Farhádí a věnoval cenu celému svému národu, který prý respektuje všechny kultury a není nepřátelský.
Hugo Martina Scorseseho posbíral například ocenění za nejlepší kameru, výpravu, střih zvuku, mix zvuku a vizuální efekty. Z nejzajímavějších cen pro herce ale nemá žádnou.
Oscara za celovečerní animovaný film si připsal rodinný snímek Rango a nejlepším dokumentem byl letos vyhlášen sportovní snímek Undefeated.
Za střih byli oceněni Kirk Baxter a Angus Wall, kteří pracovali na thrilleru Muži, kteří nenávidí ženy.
Nejlepší písničkou byla zvolena skladba Man or Muppets z filmu The Muppets.
O čem jsou letošní favorité
Hugo (Hugo a jeho velký objev) je příběhem chlapce, jenž žije po otcově smrti na pařížském vlakovém nádraží u strýce alkoholika. Po tátovi Hugo zdědil vynalézavost a robota s klíčovou dírkou ve tvaru srdce, který možná ožije, pokud se do ní vloží ten správný klíč, a předá chlapci otcův vzkaz. Alespoň v to doufá. Neutišitelná zvědavost přivede Huga k nerudnému prodavači mechanických hraček (Ben Kingsley) a od něj i k jeho chráněnce (Chloe Grace Moretz), která drží v rukou klíč k rozluštění Hugovy životní záhady.
Černobílý Umělec vypráví s jemným humorem o Georgi Valentinovi (Jean Dujardin), který patřil k největším hvězdám němého filmu. Byl na vrcholu, jenže nastoupila éra zvukového filmu, kterým pohrdal, a mladé hvězdy mu začaly šlapat na paty...
Ve filmu Děti moje exceluje především George Clooney jako Matt King, jehož manželka upadne do kómatu, a tak se nečekaně musí postarat o desetiletou Scottie a sedmnáctiletou Alexandru. Dcerám moc nerozumí, a navíc se dozví, že ho žena dlouho podváděla. Matt se rozhodne najít milence své ženy, přičemž vlastně neví, co si s ním počne, až ho najde.
Snímek Železná lady je životopisným dramatem o první britské premiérce Margaret Thatcherové, konzervativní ženě, která si svým nekompromisním chováním získala obdiv i mnoho nepřátel.
Půlnoc v Paříži je nostalgická komedie Woodyho Allena, v níž mladý pár Gil (Owen Wilson) a Inez (Rachel McAdams) přijíždí s jejími rodiči do Paříže. Gil je nevýznamným spisovatelem, který miluje Paříž a chtěl by se tam po svatbě přestěhovat. Ovšem Inez jeho romantickou představu nesdílí.
Přehled hlavních cen:
Nejlepší film - Umělec
Nejlepší režie - Michel Hazanavicius (Umělec)
Nejlepší herečka - Meryl Streepová (Železná lady)
Nejlepší herec - Jean Dujardin (Umělec)
Nejlepší scénář: Woody Allen (Půlnoc v Paříži)
Nejlepší cizojazyčný snímek: Rozchod Nadera a Simin
Nejlepší animovaný film: Rango
Help vypráví o tvrdých a často bizarních osudech chudých černošských služek v USA na začátku 60. let. Jednoho dne je začínající novinářka přemluví, aby řekly pravdu o středostavovských paničkách, a rozpoutá tím na rasistickém jihu velký skandál.