Článek
V únoru 2021 byli na pastvině u Velkého Boru na Klatovsku nalezeni čtyři mrtví orli mořští. Jedním z nich byla i orlice s označením LX418, kterou si autoři pojmenovali Karina. Pitva prokázala otravu nervovým jedem karbofuranem, který někdo na zvířata úmyslně nastražil. Podobných případů jsou přitom v Česku desítky ročně.
Otrávený orel z Brd zmizel před příjezdem policistů. Ti hledají svědky
Dvojice autorů se vydává do terénu zjistit, proč se tyto případy dějí. Audio seriál zachycuje události, které po nalezení mrtvé orlice Kariny následovaly, výpovědi svědků i vyšetřujících a také významné milníky, kdy byli v Česku odsouzeni první traviči. Sleduje psovodku Kláru Hlubockou, která otrávená zvířata pomáhá hledat, Karla Makoně z Dobrovolného ekologického spolku – ochrana ptactva Plzeň nebo Michala Hermu, specialistu na environmentální kriminalitu z policejního prezidia.
„Případ čtyř mrtvých orlů zpočátku sliboval napínavou detektivku, ale rozvinul se v překvapivý náhled do spleti mezilidských vztahů. Navíc se ukázalo, že reakce na konkrétní zabité dravce často odráží náš vztah k přírodě,“ říkají autoři audio seriálu Orlice Karina zemřela Květa a Zdeněk Chaloupkovi.
Brit Jensen: To vaše mračení nechápu
Trávení zvířat je podle České společnosti ornitologické v tuzemsku velký problém. Ročně je u nás otráveno až deset orlů mořských. Mezi dalšími oběťmi jsou i orli skalní, luňáci, sokoli, káňata, straky, vrány, krkavci, ale také domácí psi a kočky.
Zvířata padnou za oběť druhotně, většinou z důvodu, že sežerou otrávenou návnadu položenou proti „škodné“, jako je například kuna. Traviči k tomuto účelu používají karbofuran, který byl dříve používán jako pesticid, ale od roku 2008 je zakázán v celé Evropské unii.
Neviděli jste Ivanu? Režisér hledá svědky záhadného zmizení malé Ivany
Audio seriál navazuje na oceňovanou true crime audio sérii Pohřešovaná režiséra Petra Hátleho, true horor sérii Anatomie strachu Brit Jensenové a Jiřího Slavičínského nebo neautorizovaný portrét legendy českého popu Gotťák od Pavla Klusáka.
Za všemi zmíněnými tituly stojí společnost Audionaut, label Bionautu založený v roce 2019 a zaměřený na audio tvorbu a podcasty.