Článek
„Nyní začínají v kostele restaurátorské práce na nástěnných a nástropních malbách pod věží a pod kůrem. Následně se budou opravovat sokly v hlavní a bočních lodí kostela. Pracuje se také na sanačních opatřeních kostela k uchování historických fresek,“ popisoval práce představený krnovského minoritského klášterního kostela Josef Goryl s tím, že celkem vyjdou opravy na necelých 6 miliónů korun.
„Kromě dotace z Evropské unie v rámci česko-polské příhraniční spolupráce nám pět procent z této částky uhradí stát. My sami se podílíme deseti procenty,“ upřesnil otec Goryl. Uvedl, že kromě opravy krnovského kostela projde rekonstrukcí také kaple svaté Anny v partnerském polském městě Glogówek, o kterou se stará tamní Klášter bratří františkánů.
Koordinátor celého projektu Jiří Svobodík Právu sdělil, že důležité pro ně je také podpořit další rozvoj zdejšího cestovního ruchu. „Tedy nejen v Krnově, ale také v polském městě Glogówek, které je odsud zhruba 40 kilometrů daleko. V obou městech jsou totiž kláštery minoritů. To nás vlastně spojilo dohromady a podali jsme společnou žádost o evropské dotace na jejich rekonstrukci,“ zkonstatoval Svobodík.
„Příští rok v září chceme uspořádat závěrečnou slavnost v obou kostelech. Chceme se nabídnout i cestovním kancelářím. Už jsme oslovili polskou cestovku z Varšavy s názvem Patron. Ta se právě specializuje na zájezdy po církevních památkách. Také jsme se obrátili na brněnskou cestovní kancelář Via Petrov,“ doplnil jej Goryl.
Cenné fresky v krnovském kostele vytvořil brněnský umělec Josef Stern a jeho žák František Sebastini. To, že se fresky v tomto kostele nacházejí, se památkáři dozvěděli až v roce 1997. Chrám totiž zatopila povodeň. Krnovský klášter byl založen v roce 1273, největší rozkvět pak zažil v 15. století.
Následně však v roce 1521 byli minorité vyhnáni. Krnov se totiž v té době stal protestantským městem. Po Bílé hoře pak vznikl nový klášter, jelikož ten původní totálně zchátral. Komunita minoritů zde začala bydlet v roce 2000.