Článek
"Roli Ellen ztvární ve středu Tereza Mátlová a o den později Kateřina Brožová," řekl včera mluvčí muzikálu Janis Sidovský. Rozhodl o tom Julian Bigg, zastupující londýnského majitele licence tohoto projektu. Zpěvačka Helena Vondráčková se objeví až v dalších reprízách.
Muzikál uvádí společnost GoJa v české verzi Eduarda Krečmara. Scénické realizace se ujal zkušený tým v čele s režisérem Petrem Novotným, živý orchestr řídí Kryštof Marek.
Madame Butterfly ve vietnamské válce
Miss Saigon se odehrává v době války ve Vietnamu. Válka tvoří nejen rámec milostného příběhu Kim a Chrise, ale zasahuje přímo do jejich osudů. V okamžiku, kdy Chris poznává, že Kim opravdu miluje, a podle vietnamských zvyklostí s ní uzavře svatební obřad, je nucen opustit Saigon, aniž by mohl zoufalou Kim vzít s sebou.
V domnění, že nepřežila, se v Americe znovu ožení a pozdě zjišťuje, že Kim žije v thajském Bangkoku i s jeho synem. Vrací se k ní, ale není již schopen vyřešit situaci bez tragické pointy, v níž mateřská láska Kim vítězí nad milostným poutem.
K Miss Saigon se autoři nechali inspirovat operou Giacoma Pucciniho Madame Butterfly. Není bez zajímavosti, že Puccini našel svůj příběh lásky amerického důstojníka Pinkertona k Japonce Čo Čo San v novele amerického autora, napsané podle skutečné události. Kruh se tedy uzavírá a znovu se na scéně ocitá americký voják a Asiatka - dvě kultury, dva světy a právě toto téma je dnes mnohem aktuálnější než před patnácti lety, kdy měla Miss Saigon premiéru v londýnském divadle Drury Lane.
Miss Saigon, příběh lásky bez hranic
"V Miss Saigon cítím téma tolerance vůči jakkoli odlišným lidem. A protože Češi nejsou zatím příliš tolerantní národ, může zapůsobit Miss Saigon i trochu výchovně. Proto je pro mne Miss Saigon nejen velký příběh lásky, ale lásky bez hranic," říká producent František Janeček, který po uvedení Miss Saigon dlouho toužil. "Má překrásnou hudbu," dodává o důvodech, které ho vedly k uvedení tohoto inscenačně i pěvecky náročného muzikálu.
Textař Eduard Krečmar se válečného tématu nebojí: "Jsem rád, že jde o nedávnou historii, protože mě už nebaví všechny ty rytírny ze čtrnáctého století. Ano, je to válka, ale především silný příběh lásky, kde válečné atributy vytvářejí kulisu vztahu dvou lidí, který komplikují. Věřím v sílu příběhu a krásné muziky."
Autoři muzikálu připravili inscenátorům horké chvilky - Miss Saigon totiž střídá nejrůznější prostředí: noční klub Dreamland, čtvrť lásky v Bangkoku, tradiční vietnamskou svatbu, hotelový pokoj i monstrózní oslavu třetího výročí vítězství s asijskými tanci a obřady, jež kladou velké nároky i na sbor a tanečníky.
Autorem výpravy je architekt Daniel Dvořák, který má na svém kontě již scény k předním domácím i světovým muzikálům, kostýmy navrhla Lucie Loosová, choreografii vytvořil Vlastimil Červ a sbory nastudovala zkušená karlínská sbormistryně Irena Pluháčková.
Na scéně Helena Vondráčková i Tomáš Savka
Miss Saigon vyžaduje prvotřídní pěvecké obsazení. Ostatně nejznámější hit, milostný duet The Last Night Of The World nazpíval mj. Plácido Domingo s Carly Simonovou i Karel Gott s Helenou Vondráčkovou. Ta se objeví v inscenaci Miss Saigon v roli Chrisovy americké manželky Ellen, kterou alternuje s Terezou Mátlovou, Kateřinou Brožovou a Šárkou Markovou. Vondráčková dala přednost Miss Saigon dokonce i před účastí na vyhlášení Českého slavíka.
Kim ztělesní Iveta Bartošová, Magda Malá, Lucia Šoralová a Martina Placrová. Jejich partnery v roli Chrise budou Tomáš Savka, Roman Vojtek, Michal Klamo a Jan Fiala. "Je to jeden z nejnádhernějších muzikálů. S hlavní hrdinkou žiji, usínám s ní i vstávám, mám dojem, že mi už malinko šikmí oči," tvrdí Bartošová před premiérou Miss Saigon.
V GoJa Music Hall na pražském Výstavišti každým okamžikem stoupá teplota. Doslova i v přeneseném smyslu. První pocit vytvářejí reflektory, které nestačí ani vychladnout, druhý pilování všech scén, aby se ve středu večer před diváky objevily v co nejoslnivější podobě.