Článek
Inspirací se mu stala událost, kdy v jedenadvaceti letech zvedl v newyorském bytě telefon a ozvalo se: „Haló, Barry... Tady tvá teta Jane z Nairobi... Poslyš, Barry, tvůj otec je mrtvý. Zahynul při autonehodě...“ Mýtická postava představující prchavé zážitky ze setkání v začínající synově dospělosti se v jeho životě objevila znovu a žádala si důkladné poznání. Budoucí prezident USA vykonal cestu do historie, zajel do Keni, seznámil se s rodinou a zároveň si uvědomil, čeho chce dosáhnout.
Malý Barack Obama se narodil 4. srpna 1961 v Honolulu. Jméno dostal právě po otci, který byl Afričan, Keňan z kmene Luo. Narodil se na březích Viktoriina jezera, v malé vesnici, kde byl jeho otec, dědeček dnešního prezidenta, šamanem. Barack I. toužil po vzdělání a podřídil tomu vše. S vnitřním slibem: jakmile dosáhnu určité úrovně, vrátím se domů, pomoci rodné zemi.
Po studiích se vrátil do Afriky
V roce 1959 se stal prvním africkým studentem Havajské univerzity v dějinách. Podílel se na práci Mezinárodní asociace studentstva. Na kurzu ruského jazyka se seznámil s osmnáctiletou Američankou, ze zamilovanosti vznikla láska, potom manželství i život Baracka Obamy II. Otec získal další stipendium, tentokrát na Harvard, ale neměl dost peněz, aby mohl odjet s celou rodinou. Nastalo odloučení. A po studiích se Obama starší vrátil do Afriky splnit dávný slib daný rodnému kontinentu.
Jací byli moji „bílí“ prarodiče, kteří se rozhodli souhlasit s dceřinou volbou vzít si afrického studenta? To je první z otázek, které si položil začínající politik, první afroamerický šéfredaktor prestižního právnického časopisu Harvard Law Review. Díky jeho vypravěčskému talentu s ním čtenář prochází i rodinami černochů v Chicagu, jimž pomáhal jako „komunitní“ pracovník. Je to strhující výpověď o cestě k respektované osobnosti a zároveň reportáž o zrovnoprávnění ras v USA.
Barack Obama: Cesta za sny mého otce
Barack Obama: Cesta za sny mého otce
Nakladatelství Štrob, Širc a Slovák, s.r.o., 384 str., 379 Kč