Článek
V sobotu zahrál v Jiráskově divadle kladenský soubor V. A. D. inscenaci Nikoločava, v níž se tvůrci velmi osobitě vypořádávají s „postprovázkovským“ mýtem o koločavském loupežníku Nikolu Šuhajovi. Příběh vyprávějí a zároveň dekonstruují vložením řady jeho zpracování, tím Olbrachtovým počínaje, přes filmová i ono provázkovské s Šuhajem Miroslava Donutila, až po autentické záběry dnešní Koločavy, jak ji vnímali svým pohledem při návštěvě Zakarpatí.
Výsledkem je poutavý obraz mýtu a jeho dalších životů, který od romantického příběhu míří až k jeho komerčnímu zneužití. Od oborohu na nedotčených horských poloninách k dnešním záběrům na koločavské louky zaneřáděné odpadem a plastovými lahvemi.
A od autentického ukrajinského folkloru ke stánku s tričky, dřevěnými pistolkami a Šuhajovými masážními sekerkami. Kladenský V. A. D. v čele s Kazimírem Lupincem opět dokázal, že jeho přístup ke klasice je zdravě nepietní, přináší divákům podněty k zamyšlení, a to v zábavné a divácky přitažlivé formě.
Mýtus o idylickém soužití Čechů a Slováků si vzali na mušku loutkáři z královéhradeckého Draku a Bratislavského bábkového divadla ve společné inscenaci s předlouhým názvem Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník. V ní propojili dvě ikonické postavy, českého Kašpárka a slovenského Juru Jánošíka do bizarního příběhu, v němž si obě strany dokážou dělat i dost drsnou legraci z dříve nedotknutelných legend, ikon i textů, včetně hymny, v níž „nad Tatrou sa blýska“.
Celé je to velmi vtipné, nápadité a plné skvostné práce s loutkami i jazykem. A když si v závěru loutkáři začnou nejen symbolicky, ale skutečnou pilou dělit společné jeviště, leckoho z diváků starší generace, vyrostlé v Československu, zamrazí.
Inscenace obou profesionálních souborů byla na Jiráskově Hronově uvedena jako inspirativní a vskutku bylo čím se inspirovat. Ostatně hned v jejím úvodu padne zmínka o zapsání československého loutkářství na seznam nehmotného kulturního dědictví UNIMA. Hradecko-bratislavští loutkáři svou inscenací dokládají oprávněnost toho čestného aktu s velkou přesvědčivostí.