Článek
Sympozium, které se koná jednou za tři roky, má tradici táhnoucí se už od roku 1982 a je proslulé internacionální atmosférou, připomínající olympijské hry nebo kongres OSN.
Stojí za ní umělci, mistři skláři, obchodníci, galeristé či kurátoři. Ti všichni se z celého světa na pár dní sjíždějí na jedno místo. Dvanáctitisícový Nový Bor je díky tomu světovou metropolí skla.
„Velkolepá čtyřdenní akce je unikátní svou letitou historií, mezinárodní prestiží i vysokou úrovní uměleckých a uměleckořemeslných hodnot. Propojuje skláře a umělecké profese a současně je velkým svátkem zábavy pro širokou veřejnost,“ říká starosta Nového Boru Jaromír Dvořák (SLK).
REPORTÁŽ: Dva boží zázraky z Kunratic
Podstatou sympozia od jeho založení je mezinárodní spolupráce pozvaných výtvarníků ze všech koutů světa s domácími týmy sklářů z jednotlivých sklářských firem, hutí a malých sklářských studií.
Výtvarníci budou pracovat například na huti Ajeto v Lindavě, ve sklářském studiu Jiřího Pačinka v Kunraticích u Cvikova, ve sklárně Jílek v Kamenickém Šenově či na huti Ave Clara na Polevsku.
Ve Skalici u České Lípy bude tvorba probíhat v TGK a na huti rodiny Čangelových, ve Svojkově v rodinné sklárně Haidl a syn a v Novém Boru budou umělci tvořit v Crystalexu, ve firmě AZ Design i v ateliérech Kolektivu.
Hvězdná jména
Mezi pozvanými výtvarníky je řada hvězdných jmen. Z Londýna do Lindavy míří například Slovinka Lara Bohinc, která je laureátkou Řádu britského impéria, na Novoborsko se znovu vrátí Američan Charlie Parriot, jenž v polovině 80. let studoval na pražské UMPRUM, a letos přijede i se svou dcerou, jež absolvovala výměnný studentský pobyt na sklářské škole v Železném Brodě.
Australský kontinent zastoupí Clare Belfrage, kterou proslavily skleněné objekty připomínající mechy a lišejníky, Japonsko zase Yukako Kojima, která se ke sklu dostala prostřednictvím českých učitelů.
Známá jména jsou i mezi pozvanými tuzemskými umělci. V Lindavě budou společně pracovat Jaroslav Róna s Martinem Janeckým, přijede také malířka skla Dominika Petrtýlová nebo Kateřina Handlová, která navrhla křišťálové medaile pro letošní mistrovství světa v hokeji.
FOTO: Mistrovská práce českých sklářů. Ukázali medaile z hokejového MS a další poklady
„Sympozium bude ale lákat i na tvorbu výtvarníka a frontmana kapely Tata Bojs Milana Caise či jazzového trumpetisty, hudebního skladatele a malíře Laca Decziho,“ uvedla kurátorka sympozia Eliška Vavříčková.
Do programu sympozia jsou vtaženy i sklářské školy v Novém Boru a Kamenickém Šenově, kde budou tvořit naděje z líhně budoucích výtvarníků a designérů.
Slavnostní zahájení sympozia se uskuteční ve čtvrtek večer ve sklárně Ajeto v Lindavě, která je dlouholetým spolupořadatelem sympozia a zároveň letos slaví 30 let své existence.
Pocta Petru Novotnému
„Současně bude do Síně slávy IGS in memoriam uveden spoluzakladatel huti a světový sklář Petr Novotný. Bez jeho významného přičinění by pravděpodobně IGS k letošnímu XV. ročníku vůbec nedospělo,“ uznal Jaromír Dvořák.
Významnou součástí zahajovacího programu bude i slavnostní předání certifikátu o zápisu sklářské ruční výroby do reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
Veřejnosti se jednotlivé sklárny, hutě a umělci představí v sobotu, kdy je bude tradičně možné sledovat přímo při práci. Dopravu mezi ateliéry zajistí autobusy i výletní vláček.
Součástí programu budou také Sklářské slavnosti v Novém Boru nebo vyhledávaná akce Kolektiv by night v ateliérech Kolektivu. Sympozium v neděli uzavře tradiční vernisáž výstavy výsledků sympozia.